Aktualitet

Intervista/ Kledi Kadiu sqaron lajmin që qarkulloi për vdekjen e tij: Paralajmërova edhe prindërit në Shqipëri

Shkruar nga Liberale
Intervista/ Kledi Kadiu sqaron lajmin që qarkulloi për vdekjen e tij:

Ndodh shpesh në portalet anonime në Shqipëri, ku shpallin të vdekur personazhet e njohur për të marrë klikime, por duket se nga ky "virus" janë infektuar dhe mediat italiane.

Në mediat përtej Adriatikut dy ditët e fundit fatkeqësisht qarkulloi lajmi se ka ndërruar jetë balerini shqiptar Kledi Kadiu. Balerini i njohur ka reaguar në një intervistë për mediat italiane rreth lajmit “fake”.

Pse besoni se qarkulloi një jam i tillë?

Pasojë e 'klikimeve'. Janë titujt që janë të rëndë, por këtë herë janë ekzagjeruar. Shpeshherë shkruajnë lajme të pavërteta, nuk doja të ndërhyja por kishte shumë njerëz që ishin të shqetësuar. Disa që shkruajnë e dinë se ky lajm tërheq më shumë se ata të ‘shëndetit’. Titujt e kurthit janë tipikë sot. Kam vite që jetoj në këtë mjedis dhe këto gjëra i lexoj vazhdimisht, madje edhe të kolegëve. Në të vërtetë, shumë shpesh flasim për vdekjen e shpikur të dikujt. Për të shmangur keqkuptimet e mëtejshme, kam paralajmëruar menjëherë prindërit e mi sepse lajmi po qarkullon në këto orë edhe në Shqipëri”.

Nga kur u bëtë e famshëm te ‘Amici’ e deri më sot, si ka ndryshuar komunikimi?

“Sot është bërë e vështirë të kontrollosh disa lajme, por në të njëjtën kohë gjithçka mund të jetë më e lehtë: ka rrjete sociale që na mbajnë të përditësuar, të cilat na lejojnë të ‘spiunojmë’ jetën tonë dhe të shohim se çfarë po bëjmë në kohë reale. Në shkrime thuhet se jam larguar nga Italia për të shkuar në Tiranë për ‘Dancing with the Stars’. Është e vërtetë që kam qenë atje, por një herë në javë për tre muaj, nga shtatori në dhjetor. Dhe mund të ndodhë përsëri në të ardhmen. Më mirë ta përqendroj vëmendjen e publikut te angazhimi që po kryej. Edhe njerëzit lodhen nga ky sistem, sepse atëherë nëse ndodh diçka serioze përfundon që nuk mund ta besoni më. Siç thotë fjala popullore “Ujku, ujku” dhe pastaj…”.

Është shkruar shumë edhe për marrëdhënien mes jush dhe Maria De Filippi…

“Edhe në këto raste qarkullojnë falsifikime të shumta. Nëse kërkoni në internet, flitet për marrëdhënie të rrënuara dhe grindje, por nuk është aspak e vërtetë. Ne flasim shpesh, shihemi kur të mundemi. Ajo më pyet gjithmonë si është Gabrieli, unë kthehem te 'Amici' pothuajse një herë në muaj si gjyqtar i jashtëm. Jeta vazhdon, punët ndryshojnë, por unë kam marrëdhënie të shkëlqyera me të dhe me produksionin, aq sa një pjesë e madhe e kastit të shfaqjes sime të 12 korrikut përbëhet nga fëmijë të shkollës. Kjo tregon se marrëdhënia nuk është aspak e tensionuar. Le të themi se jam mësuar tashmë, por më vjen keq për ata që ndihen po ashtu keq duke lexuar lajme të caktuara, të cilat nuk janë të vërteta”.

Duke folur për 12 korrikun, cilat janë angazhimet e ardhshme?

“Ka dy emërime të rëndësishme për momentin. Përtej praktikave ditore dhe faktit që çdo fundjavë janë në shkolla të ndryshme kërcimi në Itali. Nga data 19 deri më 23 qershor organizoj 'Amici dance Tirana' në të cilën me mua do të ketë emra të njohur të kërcimit nga Alessandra Celentano tek Dorian Grori, duke kaluar nga Simone Nolasco, Federica Angelozzi, Martina Nadalini dhe shumë profesionistë të tjerë, të gjithë kërcimtarë të rëndësishëm dhe koreografë. Ngjarja tjetër është më 12 korrik në Desenzano del Garda, është ‘Carla Fracci mon amour’ kushtuar pikërisht balerinës së famshme, e cila na la pikërisht dy vite më parë”.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH