Aktualitet

Integrimi/ Euroactiv: Greqia i bën presion Shqipërisë që të tregojë 'rrugëdalje' nga kriza dypalëshe

Shkruar nga Liberale
Integrimi/ Euroactiv: Greqia i bën presion Shqipërisë që

Greqia po bllokuar një letër nga 27 vendet anëtare drejtuar Komisionit të BE-së për hapjen e pesë kapitujve të parë të procesit të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Euractiv shkruan se tensionet midis Greqisë dhe Shqipërisë kanë nisur që nga muaji maj, kur kandidatipër kryetar bashkie, Fredi Beleri, u arrestua dy ditë para zgjedhjeve lokale, si i dyshuar për blerje votash.

Ai fitoi zgjedhjet në Himarë me një grusht votash, por nuk ka mundur të betohet si kryetar bashkie për shkak të burgosjes së tij dhe pavarësisht apeleve që të lejohet të bëjë betimin ose të vendoset në një masë tjetër sigurie. Athina i ka bërë vazhdimisht thirrje Shqipërisë që ta lejojë atë të bëjë betimin, duke e cilësuar atë të motivuar politikisht dhe etnikisht.

Qeveria shqiptare ka thënë se nuk mund të ndërhyjë në proceset gjyqësore dhe sistemi i drejtësisë duhet të ndjekë rrugën e tij. Gjatë fundjavës, u përhapën fjalët se Athina kishte refuzuar të mbështeste një letër që i kërkonte Komisionit të hapte pesë kapitujt e parë të negociatave me Shqipërinë. Një burim i Këshillit të BE-së i afërt me këtë çështje konfirmoi për Euractiv se kjo është e vërtetë.

Sipas burimit, Athina thekson disa çështje në lidhje me shtetin e së drejtës, siç është rasti i Belerit dhe zbatimi i disa ligjeve që lidhen me minoritetin grek në Shqipëri, si të drejtat e pronësisë. I njëjti burim theksoi se ka një problem edhe në regjistrimin e popullsisë që po kryhet, pasi ka pasur raste kur pjesëtarët e minoritetit grek nuk janë pyetur për fenë apo gjuhën.

Shqipëria po bën regjistrimin e saj të parë në gati 12 vjet me tablet. Procesi është gjithmonë i diskutueshëm, me grupe të ndryshme që pretendojnë se nuk pyeten për fenë apo gjuhën.

&nbsp“Athina nuk po e mbyll derën [për anëtarësimin në BE], por ka disa çështje që duhet të zgjidhen. Me mënyrën se si kanë qenë gjërat për tre javë tani, procesi nuk mund të vazhdojë,” tha burimi.

Burimi theksoi se pala shqiptare duhet të tregojë “kreativitet” për të zgjidhur krizën e Belerit. Athina kërkon që ai të lejohet të inaugurohet si kryetar pasi është një vendim administrativ që mund të merret nga qeveria shqiptare dhe më pas të marrë vendimet gjyqësori i pavarur.

Masat e tjera të betimit si deklaratat dhe marrëveshjet mund të merren nga një noter ose zyrtar kompetent në ambientet e burgut ose nga individi që shoqërohet në ambientet e institucionit nën rojen e policisë. Sali Berisha, ish-president dhe kryeministër dhe aktualisht nën hetim penal vetë, tha se policia dhe prokurori inskenuan arrestimin dhe gjykimin e Belerit.

Ai la të kuptohej se pas çështjes qëndronte Rama, i cili i ka çuar në një konfrontim me fqinjët për përkeqësimin e marrëdhënieve. Në një intervistë të fundit Rama ka përsëritur se nuk ka gisht në situatën dhe nuk mund të ndërhyjë në asnjë mënyrë.

“Besoj se kam bërë pjesën time në shpjegimin e kësaj. Nuk është një debat mes qeverisë së Shqipërisë dhe qeverisë greke, sepse ka të bëjë me drejtësinë… është në dorën e sistemit të drejtësisë. Në fund, çfarëdo që të thotë dikush nuk do të zgjidhë një problem që mund të zgjidhet vetëm në rrugën e drejtësisë”, tha Rama.

I pyetur për lënien e Belerit të betohet, Rama tha: Ka teori të ndryshme për këtë, por çështja është, gjithsesi, kjo duhet të përcaktohet nga gjykata.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, kritikët në Athinë kanë thënë se ka një motiv biznesi pas situatës, duke lënë të kuptohet se qeveria dëshiron të mbajë kontrollin e lejeve të ndërtimit të lëshuara në Himarë, një destinacion popullor veror me një treg fitimprurës të pasurive të paluajtshme. Prandaj, Beleri, që përfaqëson minoritetin grek dhe opozitën shqiptare, shihet si një kërcënim politik, diçka që Tirana e mohon.

Rreth 0.9% e popullsisë së Shqipërisë identifikohet si greke etnike dhe megjithëse numri real vihet në dyshim nga disa në politikë dhe shoqëri civile. Ndërsa disa komunitete në jug të vendit, përfshirë Himarën, flasin greqisht dhe disa tabela rrugësh shfaqen në gjuhën greke, nacionalistët shqiptarë thonë se ata thjesht identifikohen si grekë për të marrë pasaporta greke (dhe de facto të BE-së) dhe para nga Athina. Aktualisht është duke u zhvilluar një regjistrim, i pari në 12 vjet, i cili do të vlerësojë madhësinë e pakicave në Shqipëri.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH