Aktualitet

IKMT njofton përfundimin e aksionit, shemben 33 ndërtesa tek “Astiri”

Shkruar nga Liberale
IKMT njofton përfundimin e aksionit, shemben 33 ndërtesa tek

Inspektoriatit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit i kanë mjaftuar 11 orë e gjysmë për të shembur 33 objektet e parashikuara në Unazën e Re.

"Vetëm pak momente më parë, mjetet e IKMT kanë prishur edhe objektin e 33 në zonën e “Astirit”. Nga operacioni që filloi mëngjesin e sotëm, u prishën 15 objekte një katëshe, 11 objekte 2 katëshe, 6 objekte 3 katëshe dhe 1 objekt katër katësh"njoftoi IKMT në mbyllje të aksionit në Astir.

Zona e "Astirit" u gjend në rrethimin e policisë që prej orës 6 e 30 të mëngjesit. Edhe pse banorët rezistuan përgjatë gjithë natës nuk mundën të ndalonin ndërhyrjen. Përplasja nisi me hedhjen e shisheve me benzinë.

Me ndërhyrjen e forcave speciale janë shoqëruar të paktën 15 persona, mes tyre dhe pedagogu Ervin Goci.

Për shkak të përplasjes, 13 persona janë paraqitur në spitalin e Traumës, 5 prej të cilëve ishin të forcave të rendit.

Me mbështetjen e forcave të policisë, në Unazën e Madhe mbërritën mjete të rënda të IKMT.

Kërkesave për tu futur në zonë, forcat e rendit i janë përgjigjur me refuzim. Madje në rrethim është vendosur jo vetëm hyrja e Unazës së Madhe por dhe akset dytësore. Nga spitali banorët kanë akuzuar për dhunë.

Avokatët e banorëve të Astirit kanë denoncuar ndërhyrjen e policisë, teksa kanë shtuar se do të vazhdojnë betejën ligjore.

Brenda 6 orëve u shembën 8 banesa dhe 24 të tjera ishin në proces. Ndërkohë deri në orën 15:00 u shembën 24 banesa nga 33 gjithsej.

Shembja e plotë e banesave përfundoi në orën 18:00.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH