Showbiz

I shkruante letra dashurie, bëri tatuazh incialet e emrit të tij/ Kush është Marta Fascina, “gruaja” e fundit e Berluscoit

Shkruar nga Liberale

Ajo kishte veshur një fustan nusërie dhe festuan së bashku “martesën” por ceremonia nuk pati efekt ligjor. Megjithatë, ajo i qëndroi pranë në momentet e fundit të jetës së tij.

Marta Fassina ishte e fundit në radhën e gjatë të shoqëruesve të Silvio Berlusconit që ndërroi jetë të hënën në mëngjes në Milano.

Marta bionde sy jeshile, “zana e bardhë” e heshtur siç e quajnë mediat italiane, është ndoshta bashkëshortja më diskrete e Berlusconit, me miratimin, pëlqimin dhe mbështetjen e Piersilvios dhe Marinës, dy fëmijëve të tij nga martesa e parë. Ajo është gruaja elegante që e çoi në spital të dyja herët.

Prej tre vitesh ajo është shoqëruese zyrtare, këshilltare e besuar, partnere, e fejuara dhe bashkëshortja virtuale. E gjithë shfaqja që kushtoi 400 mijë euro është dhënë nga Berlusconi më 19 mars 2022, në vilën e tij në Monza. Silvio dhe Marta shkëmbyen premtime të përjetshme, prenë një tortë dasme shumëkatëshe, argëtuan bujarisht mysafirët e tyre, por përndryshe nuk ishte një dasmë e vërtetë.

Kush është Marta Fascina?

Ajo ka lindur në vitin 1990 në Melito di Porto Salvo, afër Reggio di Calabria. Fëmijërinë dhe adoleshencën e kaloi në Portici të Napolit, ku u shpërngul me familjen në moshën 8-vjeçare.

Rrugët e Silvios dhe Martës u kryqëzuan kur u prezantuan nga bashkëpunëtori i tij i ngushtë, biznesmeni 78-vjeçar Adriano Galliani, prej 30 vitesh drejtor menaxhues i skuadrës së Milanit, i cili mban të njëjtin pozicion edhe sot te skuadra e Monzës, tani klubi i futbollit në pronësi të Berlusconit.

Marta e re jashtëzakonisht e bukur, e cila sapo kishte marrë diplomën për Letërsi nga Universiteti Sapienza i Romës, punoi për një muaj në zyrën e shtypit dhe marrëdhënieve me publikun e Milanos dhe më pas në themelimin e klubit të futbollit Milan. Berluskoni e pa atë atje.

Në shkurt 2018, Mimo De Ciano, shefi rajonal i Forza Italia në Campania, mori një telefonatë nga presidenti i partisë, i cili i kërkoi troç të fuste 28-vjeçaren Fascina në fletën e votimit në Napoli. "I nderuar President, unë u bindem rekomandimeve tuaja, por a mund t'ju pyes se kush është ajo?" ishte pyetja e tij e arsyeshme.

Deputete para se të mbushte 30 vjeç, Fasina kishte qenë me "kavalierin" që nga viti 2020, kur partnerja e tij e atëhershme Francesca Pascale tha se Fasina e vizitonte shpesh rezidencën e tij në Milano.

Edhe pse deputetja pohoi se po kërkonte këshillën politike të Berlusconit, thashethemet, por edhe paraqitjet e përbashkëta, u rritën gjithnjë e më shumë.

Ata u panë së bashku në një resort zviceran, Fassina gjithashtu filloi t'i dërgonte letra dashurie dhe ajo ka bërë tatuazh inicialet e Berlusconit.

Çifti shkoi deri në “martesë”, por jo reale për shkak të reagimeve të tre fëmijëve të tij, Barbara, Eleonora dhe Luigi, nga martesa e dytë.

Megjithatë, çifti ka festuar siç duhet me miqtë e tyre. "Marrëdhënia jonë është aq e thellë dhe e qëndrueshme sa nuk kemi nevojë ta zyrtarizojmë me dasmë”, ka shpjeguar nusja./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH