Globi

I preferuari i kanadezëve/ Trudeau fiton sërish zgjedhjet, plas festa

Shkruar nga Liberale
I preferuari i kanadezëve/ Trudeau fiton sërish zgjedhjet, plas festa

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau ka fituar një mandat të dytë, pasi fitoi zgjedhjet e përgjithshme që u mbajtën dje.

Trudeau është gati të fitojë 157 vende nga 338 që ka në total parlamenti dhe tani i duhet të bashkohet me partinë “Sikh Singh” për të formuar qeverinë e re.

“Kanada ka refuzuar ndarjet dhe negativitetin. Ju më keni dhënë një mandat për të ndryshuar. Unë ju dëgjoj. Minierat, klima dhe çështjet sociale do të jenë në axhendën time si prioritet”, ka thënë kryeminisri pas fitores./Gazeta Liberale

[gallery columns="1" size="full" gss="1" ids="1095705,1095702,1095703,1095704,1095706,1095707,1095708,1095709,1095710,1095711,1095712"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH