Aktualitet

I ndodhur në "zemër" të tërmetit, sekreti i qytetit turk që nuk pati viktima dhe as ndërtesa të shembura

Shkruar nga Liberale
I ndodhur në "zemër" të tërmetit, sekreti i

Qyteti i Erzin-it në rajonin e Hatayt është i vetmi lokalitet në zemër të tërmetit shkatërrimtar të 6 shkurtit, nuk pati asnjë ndërtesë të shembur apo viktima.

Qyteti i vogël ndodhet në rrezen e tërmetit 7.8 ballë që shkaktoi mbi 32 mijë viktima vetën në Turqi, rreth 40 mijë deri tani në të dyja vendet e prekura, përfshirë edhe Sirinë.

Euronews Turkey, e vendosur në zonën e tërmetit, shkoi në Erzin dhe pyeti kryebashkiakun Ökkeş Elmasoğlu se si mbijetuan ndërtesat pas tërmeteve më të mëdha në historinë e vendit.

Ai tha se gjatë gjithë periudhës së tij në drejtimin e bashkisë është munduar që të mos lejojë asnjë ndërtim pa leje dhe të kontrollojë me rigorozitet kriteret e ndërtuesve.

“Nuk kemi humbur jetë të humbur, madje asnjë të lënduar”, tha kryebashkiaku. Ai shtoi: “Siç e dini, fillimisht i shpreh ngushëllimet e mia gjithë vendit tonë për këtë fatkeqësi që na goditi. Shpresoj që të kenë ende shpresë, edhe nëse janë mrekulli.

Edhe pse nuk është në rrethin tonë, problemet në krahinat përreth na kanë mërzitur shumë. Ne si Erzin jemi një qytet me 42 mijë banorë. Jemi 15 km nga Osmaniye, 110 km nga Hatayi dhe shumë afër Adanës. Pavarësisht kësaj, ne jemi në një distancë të afërt me rrënojat e shkaktuara nga tërmeti. Nuk kemi humbur asnjë jetë. As nuk jemi lënduar. Kemi humbur jetë vetëm për shkak të njerëzve tanë që shkuan drejt krahinave përreth. Mëshirën e Zotit edhe për ta uro.

Për sa i përket periudhës sime, jam përpjekur të luftoj me aq sa kemi mundur të mos lejojmë ndërtimet pa leje në asnjë mënyrë. Jemi zotuar se do të bëjmë aq sa mundemi me penalitete dhe kontrolle që mos të lejojmë asnjë strukturë ndërtimi pa leje.

Për çdo shkelje është mbajtur procesverbal. Ne kemi bërë njoftimet e nevojshme në prokurori. Në këtë kuptim, ndërgjegjja ime është e pastër për veten time. Popullit tonë i duhet një revolucion mentaliteti bashkë me shtetin tonë.

Ai shtoi se qeveria duhet të rishqyrtojë sistemet e inspektimit të ndërtesave dhe ndërtuesit të zbatojnë rregullat në mënyrë efektive.

“Ne duhet të zbatojmë rregullat tona në mënyrë efektive dhe të rishqyrtojmë sistemet tona të inspektimit të ndërtesave. Shteti ynë, ne të gjithë administratorët, duhet të vendosim një vullnet për këtë çështje dhe të tregojmë me vendosmëri para qytetarëve. Përndryshe fatkeqësi të tilla do të ndodhin sërish”, tha ai.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH