Globi

I ndodh e papritura pasi mbeti shtatzënë, 29-vjeçarja ka një mesazh për vajzat dhe gratë e tjera

Shkruar nga Liberale
I ndodh e papritura pasi mbeti shtatzënë, 29-vjeçarja ka

Sapo mësoi se bashkëpunëtorja e saj kishte mbetur shtatzënë, nuk u mendua dy herë për t'i dhënë asaj një kontratë të përhershme pune. Një gjest solidariteti – sipas raportimeve nga Il Tirreno – që i mundësoi të resë të përfitonte nga të gjitha mbrojtjet ligjore të parashikuara për maternitetin dhe gjithashtu të mund të merrte një hipotekë, për të blerë një shtëpi, në funksion të ardhjes së fëmijës ende të palindur. Është historia e Sara Cinelli, 29 vjeçe, me origjinë nga Castelfiorentino, e cila punonte në një lokal në Empoli (Firence).

Sara ka jetuar gjithmonë në Castelfiorentino dhe i dashuri i saj punon në një restorant. Ajo nuk u ndal kurrë, punonte gjithmonë në bare ku tregtoheshin akullore në zonë, për ta bërë gjithnjë e më konkrete ëndrrën e ndërtimit të familjes së saj. Periudhën e fundit ajo punoi në lokalin Avis, në Empoli, provincë e Firences, kur lajmi për shtatzëninë e mësoi në prill. Vajza ishte e shqetësuar, pa një punë të qëndrueshme dhe pasi mbeti shtatzënë mendonte se do t'i duhej të përballej me shumë pengesa. Dhe, kështu, gjithçka ia kishte besuar vetëm partneres dhe pronares së tij, Anxhelikës. Nga ky besim erdhi vendimi për të ndihmuar dhe punësuar vajzën me kohë të plotë.

Dhe tani Sara dëshiron t'u dërgojë një mesazh atyre që, si ajo, gjenden në një situatë të pasigurt dhe, për më tepër, përballen me një shtatzëni: "Mos u dorëzoni, bota është ende një vend i animuar nga njerëz bujarë", tha ajo. “Nuk kam fjalë ta falënderoj Anxhelikën. Ajo bëri një gjest të jashtëzakonshëm që do ta mbaj gjithmonë me vete - shton vajza. - Unë kurrë nuk do të mund ta shlyej plotësisht mirënjohjen e saj, mund të vazhdoj të punoj me të njëjtin intensitet dhe dëshirë që kam vazhduar. Do të doja të përfitoja nga ky rast për të treguar historinë time dhe për t'u dhënë një mesazh shprese shumë grave që e gjejnë veten në vështirësi përballë situatave të ngjashme”, tha ajo. – “Anxhelika fjalë për fjalë më mahniti, bota është ende plot me njerëz bujarë, të aftë për të dëgjuar dhe ndihmuar të tjerë, para së gjithash”, - tha Sara. /Liberale.al/ 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH