Showbiz

I bardhë apo i verdhë? Debati i nxehtë për ngjyrën e diellit, po të gjithë e kanë gabim

Shkruar nga Liberale
I bardhë apo i verdhë? Debati i nxehtë për ngjyrën e
Fëmijët në mbarë botën e kanë vizatuar diellin ndryshe. Amerikanët priren të skicojnë një rreth të verdhë të rrethuar nga vija të drejta - ndonjëherë me një fytyrë të buzëqeshur ose nuanca të zeza. Fëmijët japonezë mund ta bëjnë rrethin e tyre të kuq, jo ndryshe nga flamuri i vendit të tyre. Tani, të rriturit po debatojnë ashpër për ngjyrën e yllit të sistemit tonë diellor, me disa që këmbëngulin se ai i ka ndryshuar nuancat që nga fëmijëria e tyre. Gjithçka filloi javën e kaluar kur shkrimtarja Jacqui Deevoy shkroi në Twitter se dielli i verdhë i rrumbullakët i fëmijërisë së saj ishte zbardhur papritmas dhe dukej i turbullt. Në pak ditë, postimi mblodhi mbi 6 milionë shikime dhe i ndau përdoruesit në dy kampe: ata që ishin dakord me Deevoy dhe ata që thanë se dielli ishte dukur gjithmonë i bardhë. Pra, çfarë ngjyre është ylli gjigant: i verdhë apo i bardhë? Sipas shkencës, është pak nga të dyja, por edhe asnjëra. "Dielli do të dukej i gjelbër nëse syri juaj do të mund ta shikonte atë," tha W. Dean Pesnell, shkencëtar i projektit të Observatorit Dinamik Diellor të NASA-s. “Në thelb, kur shikon diellin, ai ka mjaft ngjyra të ndryshme në të dhe është aq i ndritshëm saqë sytë e të gjithëve flasin si të çmendur dhe thonë, 'Është shumë i ndritur që unë t'ju them se çfarë ngjyre është.' Kjo është arsyeja pse dielli na duket i bardhë”. Nga 93 milionë milje larg, dielli zakonisht duket si një pikë e bardhë në qiell. Por arsyeja pse shumë njerëz perceptojnë një nuancë të verdhë ka të bëjë me mënyrën se si drita shpërndahet, tha Pesnell. Molekulat në ajër ridrejtojnë gjatësitë e valëve blu dhe vjollce të dritës së diellit, duke lejuar që më shumë të verdha dhe të kuqe të godasin sytë tanë. (Kjo është edhe arsyeja pse qielli duket blu.) Ndërsa dita kthehet në natë, rrezet e diellit duhet të kalojnë nëpër një atmosferë më të trashë – kështu, më shumë molekula shpërndajnë nuancat e tij blu dhe çojnë në shfaqje verbuese të portokallisë dhe të kuqes gjatë perëndimit të diellit, shtoi ai. "Në thelb," tha Pesnell, "është një yll jeshil që duket i bardhë sepse është shumë i ndritshëm dhe gjithashtu mund të duket i verdhë, portokalli ose i kuq për shkak të mënyrës se si funksionon atmosfera jonë." Ajo që ne e perceptojmë si nuancë e diellit është me të vërtetë drita që kërcen nga sipërfaqet. Kur bëhet fjalë për yjet, ngjyra është e barabartë me temperaturën, tha Pesnell. Sa më i nxehtë të jetë një yll, aq më shumë dritë blu lëshon, ndërsa yjet më të ftohtë duken të kuq. Me një temperaturë që arrin 27 milionë gradë Fahrenheit në thelbin e tij, dielli është "diku në mes, në këtë hapësirë të çuditshme ku ne nuk mund ta perceptojmë ngjyrën e tij," tha Pesnell - por masa masive, shkëlqyese e gazrave është e detyruar të ndryshojnë nuancat në një të ardhme shumë, shumë të largët, shkruan Washington Post". Dielli është burimi i gjithë dritës dhe nxehtësisë që i bën lulet të lulëzojnë, zogjtë të këndojnë dhe plazhistët të buzëqeshin për shkak të shndërrimit të hidrogjenit në helium që ndodh thellë brenda bërthamës së tij. Megjithatë, ai gaz hidrogjeni përfundimisht do të mbarojë. Dielli do të fluturojë dhe do të marrë një nuancë të kuqe të thellë përpara se të kthejë Tokën dhe planetët e tjerë aty pranë në ushqime të lehta. Pra, tha Pesnell, dielli do të shkëlqejë blu e ndritshme për pak - dhe më pas do të zbehet në një temperaturë kaq të ulët sa ngjyra e tij do të bëhet e padukshme./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH