Globi

Horrori i Hamasit, rrëfimet tronditëse nga dëshmitarët: Përdhunuan gra dhe i qëlluan në kokë

Shkruar nga Liberale
Horrori i Hamasit, rrëfimet tronditëse nga dëshmitarët:

Policia izraelite tha se po hetonte disa raste të dhunës seksuale ndaj grave nga Hamasi gjatë sulmeve të 7 tetorit. Për të mbështetur pretendimet e saj, ajo citoi shumë persona që pretenduan se kishin qenë dëshmitarë të përdhunimeve.

Policia po mbledh prova në lidhje me pretendimet për dhunë seksuale nga dëshmitarët, pamjet e kamerave të sigurisë dhe marrjen në pyetje të palestinezëve të arrestuar pasi Hamasi pushtoi Izraelin muajin e kaluar.

Në një konferencë për shtyp, policia ndau dëshminë e një të mbijetuari të sulmit të festivalit muzikor Supernova i cili përshkroi se kishte parë një grua duke u përdhunuar në grup dhe më pas u qëllua në kokë.

Dëshmitarja, e identifikuar si ‘S’, tha se ajo pa një grup grash që u dërguan në një vend të caktuar nga burra të armatosur të veshur me uniforma ushtarake, raportojnë mediat e huaja.

"E kuptova që i çuan atje dhe i përdhunuan”, tha ajo, duke përshkruar gjithashtu se si pa një grua tjetër duke u përdhunuar, gjymtuar dhe më pas u qëllua me një plumb në kokë.

David Katz, kreu i njësisë së hetimit penal Lahav 443, tha: “Ne nuk kemi viktima të gjalla që thonë “ne u përdhunuam”, por kemi dëshmitarë okularë të disa rasteve të përdhunimeve.”

Ndërsa ai nuk dha një numër të saktë të incidenteve që po hetohen, Katz tha se hetimi mund të zgjasë gjashtë deri në tetë muaj.

Sipas informacioneve, ka mbi 1000 deklarata për raste të tilla por nuk mund të flasin sepse janë ende në gjendje shoku. Shumë prej tyre kanë parë disa nga viktimat pa pantallona ose të brendshme.

“Ndërsa po fshihesha, pashë me bisht të syrit një terrorist që po përdhunonte një grua. Ajo u përdhunua nga një person dhe më pas kaloi te tjetri”, tha një dëshmitar.

Dëshmitari thotë se gruaja fatkeqe ishte “e gjallë” dhe “i rrjedhur gjak nga këmbët dhe shpina”. Më pas ajo u tërhoq nga flokët. Ajo kishte flokë të gjatë, kafe.

I njëjti dëshmitar i tha policisë se një nga personat e armatosur të Hamasit e qëlluan në kokë ndërsa ai po e përdhunonte.

Kjo ishte një nga mijëra provat e mbledhura nga policia. Deri më tani, raportet për dhunën seksuale nga terroristët e Hamasit janë bazuar në rrëfimet e personave, të cilët mbërritën në vendbanime më 7 tetor.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH