Showbiz

Historike në Itali, deputetja debuton në Kuvend me djalin e mitur (mban fjalim duke e ushqyer me gji)

Shkruar nga Liberale

Për herë të parë në historinë e parlamentit italian, një deputete hyri në dhomën e deputetëve me foshnjën e saj në krahë, të cilën e ushqente teksa ishte ulur në podium.

Është i porsalinduri i parë që lejohet të hyjë në sallën e gjyqit në Montecitorio për të qenë me nënën e tij, një deputete. Nuk kishte ndodhur kurrë më parë. I vogli quhet Federico dhe është djali i Gilda Sportiello-s, e zgjedhur në Parlament me partine e Pesë Yjeve”.

Lajmi u prit me duartrokitje. “Nga kjo seancë debuton në dhomë një Federico, shumë, shumë i vogël, djali i koleges, Sportiello, e cila për herë të parë dhe me unanimitet të grupeve është në sallë me ne”, deklaroi drejtuesi i seancës Giorgio Mule, duke iu referuar një modifikimi të rregullores së miratuar në nëntor 2022, në mbështetje të nënave që ushqehen me gji. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH