Globi

Historia e vërtetë e Salvatore Todaros, një hero (i harruar) i Luftës së Dytë Botërore

Shkruar nga Liberale
Historia e vërtetë e Salvatore Todaros, një hero (i harruar) i

Emri i Salvatore Todaro, një hero i harruar i Luftës së Dytë Botërore, po bëhet i njohur për publikun e gjerë falë filmit Comandante (2023) të Edoardo De Angelis – i cili hapi Festivalin e Filmit në Venecia 2023 më 30 gusht. Këtu është e jashtëzakonshme jeta e komandantit sicilian të Regia Marina interpretuar në kinema nga Francesco Favino dhe treguar në artikullin Guerra&Cuore nga Gastone Breccia (marrë nga arkivat e Focus Storia).

LUFTA&ZEMËR. “Njerëzit që kanë nevojë për heronj janë fatkeq”, thotë Galileo e Bertolt Brechtit në një nga skenat më të famshme të teatrit bashkëkohor. Në realitet, ne të gjithë kemi nevojë për të: heronjtë janë burra dhe gra të aftë për të shkuar përtej kufijve të konformitetit, maturisë, instinktit të vetë-ruajtjes, për të kryer veprime në dobi të të tjerëve. Ata tregojnë një rrugë të vështirë, por të drejtë. Pra: të pafat njerëzit që nuk dinë të njohin heronjtë, mund të thuhet. Ose se ai nuk e di se i ka ato.

Komandanti Salvatore Todaro, nga Messina, i lindur në 1908, i vdekur në luftime në dhjetor 1942, është një nga heronjtë italianë që duhet të kujtojmë: sidomos sot, duke qenë se Mesdheu është sërish një kufi i lëngshëm që ndan, jo një kalim që bashkon, dhe shpesh bëhet një varr për njerëzit që nuk mund t’i shpëtojmë.

FILLIM I VËSHTIRË. Historia e Salvatore Todaro është e jashtëzakonshme. Hyri në Akademinë Detare të Livornos në vitin 1923, emërohet flamurtar në vitin 1927 dhe toger vitin e ardhshëm, pas një kursi të caktuar ai u caktua në një departament hidroavioni si vëzhgues. Më 27 prill 1933, në La Spezia, avioni i tij (një Savoia-Marchetti S.55) pati një aksident dhe Todaro pësoi një dëmtim të rëndë në shtyllën kurrizore: ai kërkoi dhe iu dha të qëndronte në shërbim aktiv, por që atëherë ai është detyruar të vishte një bust prej hekuri që i shkaktoi vuajtje të tilla sa ta detyronte në raste ekstreme të përdorte morfinë. Duke kaluar te nëndetëset, në maj të vitit 1937 iu besua varka bregdetare H.4, dhe më pas – përsëri gjatë Luftës Civile Spanjolle – Macallè dhe Jalea, të klasifikuara si “kruzerë të vegjël”.

KAPITEN I MARINËS MBRETËRORE. Më 1 korrik 1940, më pak se një muaj pas hyrjes në luftën e Mbretërisë së Italisë kundër Perandorisë Britanike dhe Francës, Todaro u gradua nën komandant nën komandën e Luciano Manara; më në fund, nga 26 shtatori, atij iu besua nëndetësja e re oqeanike Comandante Cappellini, një nga 11 njësitë e klasës Marcello, e cila në atë kohë përfaqësonte më të mirën në dispozicion të flotës së nëndetëseve të Regia Marina: 73 metra e gjatë dhe 1060. ton zhvendosje sipërfaqësore, të armatosur me dy armë 100 mm në kuvertë, dy instalime të dyfishta të mitralozave kundërajror Breda 13,2 mm dhe tetë tuba silurues 533 mm, me një furnizim prej 16 silurësh.

SHPËTIMI NË THELLËSINË E DETIT. Cappellini lundroi nga La Spezia më 28 shtator 1940 për në bazën e re të nëndetëseve italiane në Bordo (emri i koduar Betasom); Todaro arriti të detyronte Ngushticën e Gjibraltarit – duke iu shmangur shkatërruesve dhe fushave të minuara britanike – dhe nisi lundrimin e saj të parë në Atlantik më 3 tetor. Dymbëdhjetë ditë më vonë, në orën 23.15 më 15 tetor, ndërsa po lundronte në sipërfaqe, Cappellini pa një anije që po vazhdonte me dritat e fikura; Todaro vendosi ta sulmonte, megjithëse nuk ishte i sigurt për kombësinë e saj, pasi anijet neutrale ishin të ndaluara të vazhdonin në errësirë ​​totale: “Është një anije me top që lundron pa drita në një zonë lufte. Do ta fundos”.

Ai shpejt e gjeti veten në shënjestër nga pjesa e kuvertës së anijes së mallrave. Cappellini manovroi për t’i ofruar armikut objektivin minimal, duke futur njëkohësisht të dy armët 100 mm në bateri, të cilat goditën anijen disa herë, duke i vënë flakën. Më në fund Todaro ishte në gjendje të dallonte emrin dhe flamurin e tij: ishte Kabalo, një avullore belge me një zhvendosje prej 5186 tonësh. Një anije mallrash nga një vend ende neutral.

ZGJEDHJA E TRIMI. Kur Kabalo u mbyt, njerëzit e Cappellinit panë fillimisht pesë burra në ujë, u gjetën menjëherë, pastaj një nisje me 21 persona në bord, duke përfshirë komandantin e tregtarit, kapiten Georges Vogels. Më pas Todaro mori një vendim të guximshëm, i cili binte ndesh me urdhrat për t’u ndjekur nga nëndetëset në një zonë lufte: të mos braktiste anijen e mbytur, por të tërhiqte varkën e shpëtimit në portin më të afërt të sigurt, në Azores, pothuajse 400 milje larg.

Për të vazhduar më shpejt, Todaro u detyrua pas një dite lundrimi të merrte në bord të gjithë të mbijetuarit e Kabalo, shumë të vendosur në kullën e rreme të kuvertës: që nga ai moment Cappellini vazhdoi në kushte aq të mbipopulluara sa të parandalonte zhytjen, një zgjedhje. se ajo e ekspozoi nëndetësen ndaj një shkatërrimi të caktuar nëse ndeshet me njësi të sipërfaqes armike ose avionë.

RREZIK I ISHTUAR. Gjë që ndodhi vërtet në mëngjesin e 18 tetorit, kur kaloi rrugën e një autokolone angleze: por Todaro, pasi u qëllua nga një prej anijeve përcjellëse, dërgoi një mesazh të qartë duke shpjeguar situatën – ai kishte në bord njerëz të mbytur belgë, dhe po lundronte për t’i çuar në siguri, kështu që ai kërkonte… armëpushim. Komodori britanik i besoi atij, dha urdhër për të pushuar zjarrin dhe e la të kalonte.

Cappellini arriti në Azores në agim të 19 tetorit; të gjithë të mbijetuarit e Kabalo u zbarkuan të sigurt dhe i mbijetuan luftës.

MISIONI I FUNDIT. Jo aq komandant Todaro. Pas një lundrimi të dytë në Atlantik, gjatë së cilës ajo fundosi fillimisht anijen tregtare të armatosur Shakespeare (5 janar 1941) dhe më pas avulloren Eumaeus, e përdorur për transportin e trupave (14 janar 1941), si britanike dhe të dyja me gjuajtje topash (Todaro ishte një nëndetës i çuditshëm, pasi kishte pak besim te silurët), kërkoi dhe mori të transferohej në flotiljen e 10-të të MAS. Pavarësisht sukseseve dhe rreziqeve të vazhdueshme të operacioneve në oqean, Todaro po kërkonte një lloj tjetër luftimi: ai u detyrua të drejtonte njerëz dhe automjete për të sulmuar në sipërfaqe, dhe ai ishte në gjendje ta bënte këtë gjatë rrethimit të ashpër të Sevastopolit. në Krime, ku fitoi medaljen e tretë të argjendtë për trimërinë ushtarake (qershor 1942).

FUNDI I NJË HERO. Duke u kthyer shkurtimisht në atdheun e tij, në nëntor 1942 ai u caktua të komandonte peshkarekun e armatosur Cefalo, i cili vepronte nga ishulli La Galite, në veri të bregdetit të Tunizisë: këtu ai planifikoi një sulm të guximshëm kundër bazës armike të Bona. Në fund të misionit, ndërsa kthehej në port, natën midis 13 dhe 14 dhjetor 1942 Cefalo u qëllua me mitraloz në lartësi të ulët nga një Spitfire britanike. Todaro u vra nga një prerje. Komandanti, i cili u nderua me Medaljen e Artë për Trimërinë Ushtarake në kujtim, është varrosur në Livorno, ku jeton vajza e tij e dytë, e cila lindi pas vdekjes së tij. Kujtimi i tij dhe shembulli i tij janë të gjallë në Marinë falë nëndetëses S-526 Salvatore Todaro, e cila hyri në shërbim në 2006.

Marrë nga fjala.al  Përgatiti për botim: L.Veizi

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH