Globi

Historia e Uilliam Arnoldit: E njihnin si baba shembullor dhe biznesmen, por në fakt ishte vrasësi i prindërve të tij

Shkruar nga Liberale

Një gur varri në varrezat e malit Tamborine në Queensland, Australi mban emrin John Vincent Damon. Kështu ai njihej nga të tjerët, përfshirë edhe familjen, deri në vdekjen e tij më 6 gusht 2010 në moshën 69-vjeçare.

Por emri i tij i vërtetë ishte William Leslie Arnold dhe ai kishte një të kaluar të fshehtë, të errët të panjohur për gruan e tij, dy fëmijë të rritur në Australi.

Ai vrau prindërit e tij

Kur ishte 16 vjeç dhe jetonte në Nebraska në vitet 1950, ai qëlloi për vdekje prindërit e tij gjatë një debati për të marrë makinën e familjes dhe më pas i varrosi në oborrin e shtëpisë së tyre. U deshën rreth dy javë që krimi të zbulohej, sipas autoriteteve.

Sipas "New York Times", Arnold u deklarua fajtor në vitin 1959 për vrasjen e prindërve të tij dhe u dënua me burgim të përjetshëm në burgun shtetëror të Nebraskës. Gjatë qëndrimit atje, ai u përshkrua nga autoritetet si një "i burgosur model", por më 14 korrik 1967, ai dhe një i burgosur tjetër u arratisën.

Arratisja dhe hetimet për gjetjen e tij

Autoritetet nuk mund ta gjenin Arnoldin për vite dhe çështja mbeti e pazgjidhur. Megjithatë, në dy vitet e fundit, hetuesit në SHBA ishin në gjendje të mblidhnin prova që përfundimisht i shtynë ata të zgjidhnin çështjen përmes ADN-së.

Zbulimi erdhi si një tronditje për anëtarët e familjes së tij, të cilët, sipas autoriteteve, nuk ishin plotësisht të vetëdijshëm për të kaluarën e tij. Për ta ai ishte John Damon, baba dhe bashkëshort. Për autoritetet amerikane, ai ishte një vrasës i dënuar dhe i arratisur.

Matt Westover, i cili hetoi rastin, tha në një intervistë se lidhja e Arnoldit me John Damon ishte një proces që zgjati disa vite dhe përfshinte analizimin e mijëra faqeve të dokumenteve dhe hetimin e burimeve të shumta në SHBA, si dhe në Brazil dhe Kanada.

"Isha i fiksuar pas çështjes," tha Westover. "Ishte emocionuese," shtoi ai.

Por më pas erdhi pjesa e vështirë: Atij iu desh t'i jepte lajmin australianit se babai që ai e njihte si John Damon ishte në fakt një i dënuar i arratisur që kishte vrarë prindërit e tij.

"Ishte një bisedë shumë e vështirë," tha Westover. “Familja e tij nuk dinte asgjë”.

Duke takuar familjen Damon, Westover mësoi se Arnold ishte bërë biznesmen në Australi dhe kishte ndryshuar stilin e jetës së tij.

Në mars, Westover dhe hetues të tjerë udhëtuan në Australi për të mbyllur çështjen.

“Ky rast nuk është vetëm një shembull i shkëlqyer sesi teknologjia moderne na ndihmon të zgjidhim çështjet dhe të gjejmë njerëz, por tregon gjithashtu këmbënguljen e kësaj agjencie në ndjekjen e saj të pamëshirshme të drejtësisë”, tha një zyrtar amerikan./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH