Globi

Historia e Pigcasso-s, derrit që i shiti pikturat për një milion dollarë

Shkruar nga Liberale
Ai i nënshkruan pikturat duke e zhytur hundën në lëngun e panxharit dhe duke e shtypur atë në telajo. Pigcasso është një dosë me një penel në gojë që shet piktura për 25,000 dollarë. Në vitin 2016 ajo u shpëtua nga therja falë aktivistes afrikano-jugore për të drejtat e kafshëve, Joanne Lefson. "Kur e çova në hambar, ajo menjëherë mori disa furça dhe i theu, kështu që më lindi ideja: mësojeni të pikturojë", tregon ajo për CbsNews. Funksionoi, jo aq shumë për "veprat abstrakte", të cilat janë një përzierje rastësore e ngjyrave. Fama e dosës në fakt është për shkak të konceptit të mostrumit, të mrekullisë, të njëjtit që lëviz dinamikën e një cirku dhe e bën publikun të duartrokas me entuziazëm kur një qen ecën me dy këmbë. Dosa që pikturon është e suksesshme, ajo ishte artistja e parë jo-njerëzore që priti një ekspozitë arti, dhe në vitin 2019 frymëzoi orën Flying Pig nga Swatch. Jo vetëm kaq, siç shpjegon Lefson, të gjitha pikturat e tij janë shitur për një total prej 1 milion dollarësh. Historia e Pigcasso Pigcasso lindi në vitin 2016 në një fermë derrash në Winelands të Kepit Perëndimor, Afrika e Jugut. Më pak se një vit më vonë ajo u shpëtua nga Joanne Lefson dhe u dërgua në Farm Sanctuary SA në Franschhoek, organizata jofitimprurëse e themeluar nga Lefson. Kur ajo hyri për herë të parë në hambarin e shtëpisë së fermës, ajo shkatërroi gjithçka, madje edhe një grup furçash, dhe kështu lindi ideja. Lefson i mësoi Pigcasso-s se si t'i përdorte ato, ndonjëherë duke vendosur ngjyrën në kanavacë direkt me hundën e saj. Për pikturë, ajo përdor një furçë të bërë me porosi dhe bojë jo toksike, miqësore për fëmijët për të bërë pikturat. “Momentet më intriguese janë ato në të cilat ajo krijon vetë forma të pabesueshme, një zemër, iniciale, një numër dhe e ndalova duke menduar se si mund ta ndihmoj apo ta shtyj të krijojë vepra të reja”, ka shkruar aktivistja.
 
View this post on Instagram
 

A post shared by Pigcasso (@pigcassohoghero)

Punimet e realizuara Pikturat e Pigcasso-s klasifikohen si ekspresionizëm abstrakt, megjithëse janë shumë larg pikturave të Robert Motherwell, Isamu Noguchi, Jackson Pollock dhe Mark Rothko. Tre pikturat më të famshme janë "Palloi", "Burri i dëborës" dhe "Miu" të cilat u shitën për 5000 dollarë secila në vitin 2021. Pigcasso ka bërë edhe një pikturë të Princit Harry, të blerë nga një blerës spanjoll për 3000 dollarë. Sidoqoftë, rekordi u arrit më 13 dhjetor 2021, një vepër arti e titulluar "Wild and Free" dhe u ble nga koleksionisti gjerman i artit Peter Esser për 25,000 dollarë. Sipas Lefson, pikturat e Pigcasso kanë mbledhur më shumë se 1 milion dollarë të cilat do të përdoren për të financuar Farm Sanctuary SA të Franschhoek./Fanpage.it- Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH