Globi

Heroi i Çernobilit, Viktor Smagin, i jep fund jetës: Nuk kam më forcë të luftoj me 4 tumore në trupin tim

Shkruar nga Liberale
Heroi i Çernobilit, Viktor Smagin, i jep fund jetës: Nuk kam më

Në ditën e fatkeqësisë, më 26 prill 1986, ndër të parët që nxituan në skenën e shkrirjes bërthamore në termocentralin e Çernobilit, për të shuar zjarrin që do të shkaktonte vdekje të shumta në kontinent në dekadat në vijim, ishte edhe Viktori Smagin, një ish-inxhinier i uzinës dhe mbikëqyrës i reaktorit të shpërthyer, numër 4.

75-vjeçari i ka dhënë fund jetës në shtëpinë e tij në Moskë, duke mos duruar më efektet e helmimit nga rrezatimi. Kështu raportojnë mediat ndërkombëtare.

Në atë kohë, Smagin ishte jo vetëm një shpëtimtar, por edhe një viktimë dhe dëshmitar i tmerrit të shkaktuar nga aksidenti bërthamor, kur shpërtheu reaktori i termocentralit sovjetik. Dhe rrezatimi ndaj të cilit ishte i ekspozuar i shkaktoi probleme të përhershme shëndetësore, të cilat ai ishte detyruar të jetonte me to prej vitesh.

Burri i shpjegoi familjes së tij arsyet e gjestit të tij me një letër zemërthyese, në të cilën shkruante se nuk mund të duronte më kujdesin që i duhej. “ Sot më gjetën një tumor të ri dhe kjo do të thotë se kam katër brenda vetes. Ata nuk mund të kurohen dhe nuk kam më forcë ta bëj këtë”, ka shkruar 75-vjeçari.

"Kërkoj falje për ndarjen time. E dashura ime Larisa, Dima dhe Sveta, tani është koha për të thënë lamtumirë. Faleminderit shumë për vitet që jetuam së bashku. Ishte lumturi ", shtoi ai. Ka qenë gruaja që ka gjetur trupin e të shoqit dhe shënimin e vetëvrasjes.

Menjëherë pas shpërthimit të reaktorit në 1986, i cili lëshoi ​​rrezatim në të gjithë Evropën, Smagin vrapoi nga shtëpia në termocentral: "Stafi fiku zjarrin dhe e hodhi vajin në kontejnerë të nëndheshëm; elektricistët u kujdesën për hidrogjenin - kishte treguar ai në kujtimet e tij – Shumë nga ata që shpëtuan stacionin morën doza vdekjeprurëse rrezatimi dhe vdiqën në spital”. /Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH