Aktualitet

Heqja e karantinës për të kthyerit, Meta mbështet Avokaten e Popullit

Shkruar nga Liberale
Heqja e karantinës për të kthyerit, Meta mbështet Avokaten e

Presidenti Ilir Meta bën me dije përmes një statusi në rrjet sociale se mbështet rekomandimet e Avokatit të Popullit për heqjen e karantinës për personat që kthehen në Shqipëri nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut.

Sipas kreut të shtetit, Ministria e Shëndetësisë dhe Komiteti i Ekspertëve të anulojnë këtë vendimmarrje dhe të krijojnë kushtet që shqiptarët që kthehen nga këto vende të kenë mundësinë të votojnë në zgjedhjet e së dielës.

Mbështes plotësisht gjetjet, vlerësimet dhe Rekomandimet e Avokatit të Popullit, për anulimin e menjëhershëm të Urdhërit nr. 219, datë 19.4.2021, të ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale “Për karantinimin e personave që vijnë në Republikën e Shqipërisë nga Republika e Maqedonisë së Veriut dhe Greqia”.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, dhe institucionet përgjegjëse shtetërore, përfshirë dhe pikat kufitare, jo vetëm duhet të anulojnë çdo vendimmarrjeje, që rëndon pozitën e shtetasve shqiptarë në mënyrë jo proporcionale, por kanë përgjegjësinë të hulumtojnë dhe të marrin vendime që njëkohësisht me garantimin e sigurisë shëndetësore, të respektojnë edhe të drejtat dhe liritë themelore, siç është e drejta për të zgjedhur.

Është për të ardhur keq, që emigrantëve në kufi, që kanë hyrë në territorin e Republikës së Shqipërisë, u është kërkuar nënshkrimi i një formulari me detyrim, për vetëkarantinimin 14 ditor”, shkruan presidenti.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH