Globi

Hashim Thaçit i refuzohet sërish kërkesa për lirim

Shkruar nga Liberale
Hashim Thaçit i refuzohet sërish kërkesa për lirim

Paneli i Gjykatës së Apelit në kuadër të Gjykatës Speciale ka lënë sërish në paraburgim ish-presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, duke refuzuar kërkesën e tij për t’u liruar.

Sipas Apelit, Thaçi ka dështuar të dëshmojë se pse vendimi paraprak ka qenë i paarsyeshëm për rreziqet nëse ai lirohet.

Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi së bashku me disa ish-zyrtarë të tjerë të lartë të UÇK si Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi e Kadri Veseli janë vënë nën akuzë për krime lufte.

Para këtij vendimi, Gjykata Speciale i bëri një kërkesë Policisë së Kosovës mbi kapacitet për të ruajtur dhe garantuar sigurinë e të akuzuarve nëse caktohet masa e sigurisë arrest shtëpiak.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH