Aktualitet

Haradinaj emëron drejtorin e ri të AKI-së

Shkruar nga Liberale
Haradinaj emëron drejtorin e ri të AKI-së

Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj ka emëruar Kreshnik Gashin, Drejtor të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë.

Haradinaj ka thënë në një postim në rrjetin social, “Facebook” se Gashi është përzgjedhur në bazë të kompetencave kushtetuese dhe ligjore dhe në bashkërëndim me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Përveç Gashit, Haradinaj ka njoftuar edhe për emërimin e Burim Ramadanit në postin e Inspektorit të Përgjithshëm të AKI-së.

Presidenti Thaçi ka dekretuar të dy zyrtarët në këto pozita. Kreshnik Gashi ka mbajtur pozitën e kryetarit të Bordit të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare të Kosovës (ARKEP), derisa Ramadani ka qenë zëvendës-ministër i Mbrojtjes.

Ky vendim i Haradinajt vjen pasi ditë më parë, Shpend Maxhuni ka dhënë dorëheqje nga pozita e drejtorit të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës. Maxhuni ishte emëruar në këtë pozitë në prill të vitit të kaluar. Para kësaj pozite ai ka qenë Drejtor i Policisë së Kosovës./ Burimi: REL

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH