Globi

Hapet kopshti zoologjik i parë i “së ardhmes”

Shkruar nga Liberale

Në Australi është hapur një kopsht zoologjik i “së ardhmes”, ku vizitorët mund të përkëdhelin një gjirafë apo një luan, madje edhe një dinosaur. Megjithatë, të gjitha ato kafshë nuk ekzistojnë në të vërtetë në kopshtin zoologjik.

Adhuruesit e serialit Star Trek ndoshta e mbajnë mend “holodeck”, hapësirën në anije kozmike ku ekuipazhi i anijes kozmike Enterprise shkoi për t’u argëtuar dhe përjetuar aventura në një botë virtuale 3D të krijuar nga kompjuteri. Diçka shumë e ngjashme, por jo ende aq e sofistikuar, është krijuar tani në qytetin australian të Brisbane.

Bëhet fjalë për një kopsht zoologjik futuristik, i cili u hap në fillim të vitit nga kompania Akiom Holographics.

Në fakt, nuk është një kopsht zoologjik i vërtetë me kafshë në kafaze apo rrethime, por në fakt është një park argëtimi që përdor teknologji që nuk është përdorur askund tjetër, raporton BBC britanike.

Imagjinoni një balenë 10 metra që noton pranë jush dhe ju mund ta përkëdhelni pa u shqetësuar, ose një tufë rinocerontësh që ju mbyllen, dhe nëse nuk u largoheni me kohë prej tyre, ata kalojnë fjalë për fjalë përmes jush, si fantazma.

Gjegjësisht, të gjitha kafshët që mund të shihen në këtë kopsht zoologjik janë holograme, imazhe lëvizëse tredimensionale të krijuara me ndihmën e dritës lazer.

    

Kafshët hyjnë në dhomë, ecin në të, ju mund t’i përkëdhelni ato, ashtu si në filmaJu shtrini dorën dhe përkëdhelni luanin që vjen së bashku”, tha për BBC Bruce Dell, shefi ekzekutiv i Axiom.

“Ka shumë të qeshura, shumë të bërtitura … por kur një balenë kalon pranë, për disa arsye, të gjithë heshtin”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH