Globi

Hamasi: Ne ishim fitimtarë më 7 tetor dhe kështu do të jemi deri në fund

Shkruar nga Liberale
Hamasi: Ne ishim fitimtarë më 7 tetor dhe kështu do të jemi

Një zyrtar i lartë i Hamasit, Osama Hamdan, dha një konferencë për shtyp.

Duke komentuar pretendimet e fundit nga zëdhënësi ushtarak izraelit Daniel Hagari se grupi po grumbullonte armë nën Spitalin Sheikh Hamad, ai e mohoi këtë, duke thënë se pikat që Izraeli pretendonte se ishin hyrje të tunelit nëntokësor nuk po përdoren nga Hamasi. Në të njëjtën kohë, ai i bëri thirrje OKB-së që të inspektojë spitalet në Gaza për të vëzhguar “krimet e luftës” izraelite dhe për të vërtetuar se nuk ka prani të Hamasit në to.

Në të njëjtën kohë, Hamdan theksoi se kushdo që beson se Hamasi do të shkatërrohet është delirant dhe se organizata do të jetë fitimtare në luftën me Izraelin. “Ne ishim fitues në 7 tetor dhe do të mbetemi fitues”, tha ai.

SHBA ka “plane të pista”, tha ai, duke shtuar se populli i Gazës nuk do të heshtë nëse Uashingtoni vazhdon “bashkëpunimin me pushtuesit”, duke iu referuar Izraelit. Ne duam një vend të pavarur me Jerusalemin si kryeqytet.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH