Globi

Hagë, shkon në Apel kërkesa për lirimin e ish komandantëve të UÇK-së

Shkruar nga Liberale
Hagë, shkon në Apel kërkesa për lirimin e ish

Ditë më parë Gjyqtari i Procedurës Paraprake në kuadër të Dhomave të Specializuara, Nicolla Goillou, kishte refuzuar kërkesën e mbrojtjes së Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit për lirim nga paraburgimi.

Pas një zhvillimi të tillë në Hagë, avokatët e të katërve e kanë apeluar një vendim të tillë të francezit në Gjykatën e Apelit në kuadër të Dhomave të Specializuara.

Mbrojtja e Veselit e ka bërë një gjë të tillë më 1 shkurt, ndërsa mbrojtja e Thaçit, Selimit e Krasniqit dy ditë më vonë.

Kjo ka bërë që kryetarja e Dhomave të Specializuara, Ekaterina Trendafilova, të caktojë tre gjyqtarë të Apelit të cilët do të merren me shqyrtimin e kërkesës së avokatëve të Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit.

Këta gjyqtarë janë: Judge Michèle Picard, Judge Kai Ambos dhe Judge Nina Jørgensen

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH