Globi

Habit kryeministrit hungarez: Nuk duam të përzihemi me racat e tjera, e luftojmë këtë fat

Shkruar nga Liberale
Habit kryeministrit hungarez: Nuk duam të përzihemi me racat e tjera,

Kryeministri hungarez i ekstremit të djathtë Viktor Orbán kritikoi përzierjen e racave evropiane dhe joevropiane. Fjalimi i tij pësoi indinjatën e partive opozitare, organizatave për të drejtat e njeriut, komunitetit hebre dhe liderëve evropianë.

"Ne hungarezët nuk jemi një racë e përzier dhe ne nuk duam të bëhemi të tillë", tha Orban, duke folur në demonstrimin e verës së Tusvanyos të pakicës hungareze në Rumani. Udhëheqësi hungarez më pas shtoi se vendet në të cilat evropianët dhe jo-evropianët përzihen "nuk janë më kombe".

Teksti i fjalës së tij është publikuar nga gazeta socialiste Nepszava. Orban renditi rreziqet që do të kërcënonin shoqërinë hungareze: jo vetëm luftën dhe recesionin, por emigracionin masiv të pakontrolluar që do të përfshinte "një përzierje racash".

Teoria e Orbanit është se në Evropë nuk ka më kombe, por një konglomerat etnike "racash të ndryshme, evropiane dhe jo-evropiane, të përziera". Sipas hungarezit, deri në vitin 2050 në BE do të ekzistojnë vetëm popullata të kryqëzuara. “Në vend të kësaj, ne hungarezët, këtu në pellgun e Karpateve, nuk duam të përzihemi me racat e tjera, ne luftojmë kundër një fati të tillë”, argumentoi ai me bindje.

"Brukseli dhe Sorosi duan të na detyrojnë të pranojmë emigrantë, na kanë dënuar edhe në gjykatë, por ne nuk do të dorëzohemi”, theksoi ai, duke qetësuar mbështetësit e tij. Më pas ai tha: “Bota na ka borxh, sepse ne po e mbrojmë Evropën me një barrierë në kufi për të parandaluar ardhjen e emigrantëve, por do ta detyrojmë që ta paguajë këtë borxh me siguri”.

Për Orbanin, Perëndimi do të ishte në mes të një krize demografike, kulturore dhe ekonomike. "Ne kemi më shumë funerale sesa pagëzime. Nëse nuk ka një zhvendosje demografike, popullsia jonë së shpejti do të zëvendësohet nga të huajt," vazhdoi ai, duke përsëritur tezën ekstremiste të "zëvendësimit të madh".

Përgjigjet ndaj fjalëve të liderit hungarez nuk vonuan. "Është një fjalim i vërtetë nazist", komentoi historiani Krisztian Ungvary, ndërsa për Andras Heisler, president i komunitetit hebre hungarez (Mazsihisz), Orban duhet të japë një shpjegim publik mbi teorinë "e përzierjes së racave, vështirë të pranueshme për hebrenjtë hungarezë, të mbijetuar nga ligjet racore të viteve 1930”./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH