Globi

Gruaja lë burrin për të dashurin e saj pas këshillave që mori në ‘ChatGPT’

Shkruar nga Liberale
Gruaja lë burrin për të dashurin e saj pas këshillave

Një grua la burrin e saj për të dashurin, falë këshillë së një GPT Chat. Protagonistja, nga Londra, pyeti këshilluesin e bisedës OpenAI nëse duhet t'i jepte fund martesës së saj dhe dëgjoi përgjigjen e saj. 37-vjeçarja nënshkroi me pseudonimin "Sarah" dhe thuhet se punon në botën e teknologjisë.

 Kjo është arsyeja pse i lindi ideja për t'i kërkuar këshilla faqes për ta ndihmonte për një vendim kaq të rëndësishëm jetësor. Historia raportohet nga tabloidi britanik The Sun. Gruaja kishte gjashtë muaj që kishte një lidhje jashtëmartesore, ndërsa ishte e martuar prej pesë vitesh.

Gjithçka filloi në një faqe takimesh që mblidhte të martuarit e quajtur “Takime të paligjshme”.

Mes të dyve lindi një harmoni për tema të përbashkëta dhe probleme të përjetuara në marrëdhëniet në çift. Kjo e bëri Sarën të reflektonte për të ardhmen e martesës së saj. Por, duke menduar se çfarë zgjedhje të bënte, ajo i kërkoi versionit GPT-3 të chatbot-it "të shkruajë një histori bazuar në situatën time aktuale dhe atë që duhet të bëjë personi i përfshirë në një martesë të dështuar ndërsa përjeton eksitimin e një marrëdhënieje të re" tha thënë protagonisti për Mirror. Dhe përgjigja që mori ishte vendimtare: “U habita se si e kapi dilemën time”.  

Pasi mori këshillën e chatbot-it, ajo tha: "Më dha shtytjen që më duhej të bëja hapin e duhur dhe të largohesha nga një marrëdhënie që kishte qenë në acarim për një kohë të gjatë".

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH