Globi

Gruaja e pestë e ish-kancelarit gjerman pushohet nga puna pasi mori pjesë në festën e ambasadës ruse

Shkruar nga Liberale

Gruaja e pestë e ish-kancelarit gjerman, Gerhard Schröder, e pagoi shtrenjtë praninë e saj në pritjen e ambasadës ruse në Berlin për përvjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.

So-Yeon Schroeder-Kim konfirmoi për 'Der Spiegel' praninë e çiftit në ambasadë dhe madje shprehu habinë e saj për reagimin kombëtar për pjesëmarrjen në pritje. Pak më shumë se 24 orë më vonë, ajo u njoftua se ishte pa punë.

Prezenca e saj, por edhe komentet e saj, shqetësoi kompaninë ku ajo punonte, duke bërë që 55-vjeçarja koreano-jugore të pushohet nga puna, siç shkruan gazeta gjermane “Bild”.

Znj. Schroeder-Kim shërbeu si përfaqësuese e Koresë në Agjencinë e Zhvillimit Ekonomik "Global Business" në landin e Rhein-Westfalisë së Veriut. Megjithatë, pas paraqitjes së saj në ambasadën ruse në Berlin, ajo u lirua nga detyra.

Kompania i kishte bërë të qartë stafit të saj se nuk duhet të komentonte publikisht luftën e Putinit në Ukrainë, e cila ka nisur që nga 24 shkurti.

“Dalja e saj në krah të Gerhard Schröder ka implikime të rëndësishme për gruan e ish-kancelarit gjerman. Ajo po humbet punën e saj”, komenton botimi gjerman.

"Zonja Schroeder Kim shkarkohet me efekt të menjëhershëm nga punësimi i saj me kompaninë e North Rhine-Westphalia GlobalBusiness," tha një zëdhënëse e ministres së ekonomisë së shtetit gjerman, Mona Neubar, për gazetën e Këlnit Kölner Stadt-Anzeiger.

Seo Yeon ka punuar si përkthyese për ish-kancelarin e Gjermanisë.

Marrëdhënia e tyre doli në dritë kur gazetarja Doris Kopf, gruaja e katërt e Schroeder, shpjegoi gjatë procedurave të divorcit se Kim luajti një rol në zgjidhjen e martesës së tyre, gjë të cilën Schroeder e ka mohuar. Çifti u martuan në vitin 2018.

Shumë politikanë gjermanë refuzuan të merrnin pjesë në pritje

Siç raporton botimi gjerman, për 78-vjetorin e fitores së Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste më 9 maj, ambasada ruse në Berlin kishte ftuar shumë politikanë gjermanë në pritje. Por nuk ishin të paktë ata që i kthyen shpinën Kremlinit, në shenjë proteste kundër luftës ruse kundër Ukrainës. Por Schroeder ishte një nga të parët që nxitoi.

Megjithatë, lidhjet e tij me Rusinë janë bërë një çështje kryesore politike që nga pushtimi rus i Ukrainës.

Ish-kancelari i lokomotivës së Eurozonës konsiderohet si mik personal i presidentit rus Vladimir Putin dhe ai vazhdoi të punojë për kompanitë ruse të energjisë pas fillimit të luftës, pavarësisht kritikave ndaj tij.

Në maj 2022, Komiteti i Buxhetit i Bundestagut të Gjermanisë rekomandoi shkurtimin e përfitimeve të Schröder. Ai vendosi t'i hiqte detyrën që mbante në parlament dhe bashkëpunëtorët që punonin në të. Pensioni dhe siguria e tij personale nuk u prekën./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH