Aktualitet

Gratë afgane do të ndalohen të vizitojnë parkun kombëtar

Shkruar nga Liberale
Gratë afgane do të ndalohen të vizitojnë parkun

Kjo vjen një javë pasi ministri, Mohammad Khalid Hanafi, vizitoi provincën dhe u tha zyrtarëve dhe klerikëve fetarë se gratë nuk i janë përmbajtur mënyrës së duhur të veshjes së hixhabit, duke i kërkuar personelit të sigurisë që të ndalojë gratë të vizitojnë pikën turistike.

“Shëtitja e ndonjë gjëje të bukur nuk është një domosdoshmëri për gratë,” tha Hanefi në atë kohë.

Zëdhënësi i ministrisë Molvi Mohammad Sadiq Akif ndau një raport të deklaratave të Hanafiut të shtunën vonë në mbrëmje, duke përfshirë përdorimin e forcave të sigurisë, klerikëve dhe pleqve për të zbatuar urdhrin e Hanefiut. Një regjistrim i fjalimit të ministrit në Bamiyan, në përputhje me raportin e Akif, u shpërnda në mediat sociale.

Akif nuk ishte menjëherë i disponueshëm për koment të dielën.

“Të pa kënaqur me privimin e vajzave dhe grave nga arsimimi, punësimi dhe lëvizja e lirë, talebanët gjithashtu duan të marrin prej tyre parqet dhe sportin dhe tani edhe natyrën, siç e shohim nga ndalimi i fundit i grave që vizitojnë Band-e-Amir.” tha Heather Barr, drejtoresha e asociuar për të drejtat e grave në Human Rights Watch në një deklaratë të dërguar me email. “Hap pas hapi muret po mbyllen mbi gratë, ndërsa çdo shtëpi bëhet burg.”

Nëntorin e kaluar, qeveria e udhëhequr nga talebanët i ndaloi gratë të përdorin hapësirat publike, duke përfshirë parqet , duke thënë se ato nuk e mbanin hixhabin në mënyrë korrekte ose nuk ndiqnin rregullat e ndarjes gjinore.

Që nga marrja në dorëzim e vendit më 15 gusht 2021 pas tërheqjes së forcave të SHBA-së dhe NATO-s, ata kanë vendosur disa kufizime që synojnë vajzat dhe gratë afgane, duke përfshirë ndalimin e vajzave për të shkuar në shkollë përtej klasës së gjashtë dhe ndalimin e grave afgane nga punët në vend. dhe organizatat joqeveritare duke goditur mediat.

Këto masa të ashpra shkaktuan një zemërim të ashpër ndërkombëtar, duke përfshirë edhe vendet me shumicë myslimane.

Band-e-Amir është një atraksion i madh turistik në Bamiyan. Ai u bë parku i parë kombëtar i vendit në vitin 2009 dhe tërheq mijëra vizitorë çdo vit.

Është një burim i madh të ardhurash për vendasit dhe bizneset e tyre të vizitave, restoranteve, hoteleve dhe artizanatit.

/Përshtati Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH