Globi

Gjykata Kushtetuese pezulloi vendimin e tij, reagon Hashim Thaçi

Shkruar nga Liberale
Gjykata Kushtetuese pezulloi vendimin e tij, reagon Hashim Thaçi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se do ta respektojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese e cila ia pezulloi dekretin e tij për ta mandatuar Avdullah Hotin kryeministër.

“Sapo u njoftova për vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Kosovës. Si President i Republikës së Kosovës do ta respektoj në plotëni këtë vendim. Kosova ka tashmë një përvojë të çmueshme në respektimin e të gjitha vendimeve dhe aktgjykimeve të Gjykatës Kushtetuese. Kjo përvojë është një dëshmi e fuqishme e sundimit të ligjit në Republikën e Kosovës”, shkruan Thaçi në Facebook.

Tutje, ai thotë se “si President i Republikës së Kosovës i ftoj të gjithë politikanët dhe subjektet politike në vend, që të sillen me maturi në respektim të Kushtetutës së Republikës së Kosovës”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH