Aktualitet

Gjykata e SHBA ndaloi abortin, reagon Vatikani: Po sfidoni botën

Shkruar nga Liberale
Gjykata e SHBA ndaloi abortin, reagon Vatikani: Po sfidoni botën

Akademia për Jetën e Vatikanit vlerësoi të premten vendimin e Gjykatës së Lartë të SHBA-së për abortin, duke thënë se ai sfidoi botën të reflektojë mbi çështjet e jetës, por gjithashtu bëri thirrje për ndryshime sociale për të ndihmuar gratë të mbajnë fëmijët e tyre.

Departamenti i Vatikanit tha gjithashtu në një deklaratë, se mbrojtja e jetës njerëzore nuk mund të kufizohet në të drejtat individuale sepse jeta është një çështje me "rëndësi të gjerë shoqërore".

Gjykata e Lartë e SHBA-së të premten ndërmori hapin dramatik për të përmbysur vendimin historik të vitit 1973, Roe kundër Wade, që njihte të drejtën kushtetuese të një gruaje për një abort dhe e legalizoi atë në mbarë vendin.

“Fakti që një vend i madh, me një traditë të gjatë demokratike, ka ndryshuar qëndrimin e tij për këtë çështje sfidon gjithashtu të gjithë botën”, thuhet në një deklaratë të akademisë.

Presidenti i SHBA Joe Biden, një katolik i përjetshëm, dënoi vendimin, duke e quajtur një ditë të trishtuar për Amerikën dhe duke etiketuar konservatorët e gjykatës si "ekstrem".

Kryepeshkopi Vincenzo Paglia, i cili drejton Akademinë Papnore për Jetën, tha se vendimi i gjykatës ishte një ftesë e fuqishme për të reflektuar mbi këtë çështje, në një kohë kur shoqëria perëndimore "po humbet pasionin për jetën".

"Duke zgjedhur jetën, përgjegjësia jonë për të ardhmen e njerëzimit është në rrezik," tha Paglia.

Papa Françesku e ka krahasuar abortin me “punësimin e një vrasësi” për të eliminuar një person problematik.

Deklarata e akademisë bëri thirrje gjithashtu për ndryshime në kushtet sociale për ta bërë më të lehtë mbrojtjen e jetës në të gjitha fazat e saj.

"Ne kemi nevojë për ndihmë solide për nënat, çiftet dhe fëmijën e palindur që përfshin të gjithë komunitetin, duke inkurajuar nënat në vështirësi për të vazhduar shtatzëninë dhe për t'ia besuar fëmijën atyre që mund të garantojnë rritjen e fëmijës," vijon deklarata./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH