Politikë

"Gjueti shtrigash kundër Metës me hapjen e dosjeve"

Shkruar nga Liberale
"Gjueti shtrigash kundër Metës me hapjen e dosjeve"

Kreu i "Rithemelimit", Sali Berisha tha se ligji për dosjet është një amendament që Rama po e përdor kundër Metës.

Hapja e debatit për ligjin e gjahut të shtrigave kundër Ilir Metës. Se ai është amendament kundër Metës. Ne menduam se do kthejë ligjin e lustracionit, sepse çdo i përndjekur dhe shoqëria kërkon që ata që kanë kryer krime, të mos jenë në poste. Kjo është pritshmëria e ligjshme.

Pikërisht këtë nuk pranon Edi Rama. Dhe u zotua se kjo nuk do ndodhë kurrë.

Kështu që ne, kemi dorëzuar këtë ligj me disa ndryshime.

Ne nuk jemi kurrë për gjah shtrigash, të bësh një ligj për vetëm një njeri.

Nuk jemi kurrë për shkatërrimin e sigurisë juridike, kur nuk njeh vendimet e dy komisioneve të mëparshme, në një kohë kur ato nuk mund të anulohen me asgjë tjetër, përveçse me gjykatë. Ato atakohen në gjykatë.

Se nëse vazhdojmë praktikë gangsterësh si këta, ju garantoj se nesër mund të kalojnë një nen tjetër për pronën, për pasuritë private, për aktivitetet private. Nuk ka shtet në botë që bën diçka të tillë, përveç juntave.” tha Berisha.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH