Aktualitet

Gjetjet tragjike nga mjekësia ligjore/ 50-vjeçarja u gjet me dhjetëra kafshime në trup, u sulmua nga 3 qenë në oborrin e shtëpisë

Shkruar nga Liberale
Gjetjet tragjike nga mjekësia ligjore/ 50-vjeçarja u gjet me

Trondisin gjetjet e ekspertizës mjeko-ligjore të kryer në trupin e 50-vjeçares që humbi jetën mesditën e së dielës, pasi u sulmua nga tre qenë, në oborrin e shtëpisë së saj, në Neochorouda të Selanikut.

Sipas informacioneve të protothema.gr, nga rezultatet e nekropsisë, rezulton se gruaja ka marrë dhjetëra kafshime, në të gjithë trupin dhe ka pësuar lëndime të shumta në të gjithë trupin. Është karakteristike se vetëm në njërin krah duket se ka marrë më shumë se dhjetë kafshime.

Për ngjarjen është arrestuar pronari i tre qenve dhe prokurori ka ngritur një procedim penal ndaj tij në shkallën e krimit, për vrasje me dashje të mundshme, me arsyetimin se nuk kishte marrë të gjitha masat e nevojshme për ruajtjen e qenve në hapësirën e oborrit. I akuzuari është dërguar në hetues nga ku ka kërkuar dhe i është dhënë afat që të mërkurën të kërkojë falje dhe deri atëherë qëndron në paraburgim.

“Nuk ishte e mundur që unë të parashikoja që qentë do të hapnin një vrimë dhe do të dilnin nga oborri ”, argumentoi 37-vjeçari pronar i tre qenve para prokurorit. Gardhi ishte i drejtë, thjesht qentë e hapën vrimën deri në atë pikë sa unë nuk mund ta shihja atë”, citohet të ketë thënë ai.

37-vjeçari pohon se “qentë janë të stërvitur dhe nuk kanë pasur sjellje agresive. Kanë dalë nga një vrimë në oborr”. Sipas avokatit mbrojtës të 37-vjeçarit, Christos Patouna, klienti i tij është i shkatërruar nga ngjarja tragjike dhe shpreh dhimbjen e thellë për humbjen e gruas.

“Qentë i kishte në oborrin e shtëpisë së tij, e cila është e rrethuar. Ka një gardh të lartë dy metra, ishte i saktë dhe qentë ishin të sigurt. Fatkeqësisht, pa e kuptuar ai, qentë hapën një vrimë të vogël në gardh, 30 cm përmes së cilës u arratisën. Qentë ishin të parashikuar”, theksoi avokati.

Si ndodhi e paimagjinueshme

Ngjarja ka ndodhur mesditën e së dielës, rreth orës 14:30, në zonën e Neohorouda. Tre qentë, për të cilët thuhet se janë pitbull, ikën nga mbikëqyrja e pronarit të tyre, iu afruan oborrit të vilës dhe sulmuan gruan fatkeqe, duke e bërë të plagosur për vdekje nga kafshimet. Në vendngjarje ka mbërritur autoambulanca e EKAV-së, ku ekipet e shpëtimit kanë konfirmuar vdekjen e saj, ndërsa pas ngjarjes policia ka arrestuar pronarin e qenve dhe ka nisur hetimet për ngjarjen.

Siç raportoi për protothema.gr kryetari i komunitetit lokal të Neohorouda, Christos Saramourtsis, e gjithë zona është tronditur nga ngjarja tragjike, ndërsa gruaja fatkeqe ishte nënë e dy fëmijëve dhe një person shumë aktiv, i njohur për shumicën e banorëve.

Duke folur për ngjarjen tragjike, kryetari i komunitetit theksoi për protothema.gr se gruaja fatkeqe “po bënte punë në oborrin e saj, duke kositur barin dhe duke prerë pemët. Mësuam se në një moment ajo ka dalë për të hedhur degë dhe është sulmuar nga qentë e shtëpisë fqinje. Nuk e dimë nëse kanë kërcyer hekurat apo kanë gjetur ndonjë derë të hapur dhe kanë hyrë në oborr. Ata ishin qenë të egër dhe ju kishit frikë prej tyre.

“Punëtorët mund të kenë mbajtur kufje për anulimin e zhurmës dhe nuk i kanë dëgjuar britmat e saj,” tha ai./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH