Ndërkombëtare

Gjermania përgatitet të nisë vaksinimin për Covid para fundit të…

               Publikuar në : 14:09 - 23/10/20 liberale

E përditshmja gjermane “Bild” bën të ditur se Gjermania po përgatitet të nisë vaksinimin kundër koronavirusit përpara fundit të vitit.

Gjatë një video-konference, ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn, tha se kompania BioNTech e Gjermanisë është afër miratimit të vaksinës së saj.

I pyetur se kur i pret vaksinat e para, Spahn ka thënë: “Kjo mund të ndodhë para fundit të vitit”

Ministria e Shëndetësisë planifikon të krijojë 60 qendra të posaçme vaksinimi, për të siguruar që vaksinat mund të ruhen në temperaturën e duhur, dhe u ka kërkuar 16 landeve federale të vendit që t’i japin adresat për to deri më 10 nëntor, raporton Bild.

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back