Globi

Gjermani/ AstraZeneca do të përdoret për çdo grupmoshë

Shkruar nga Liberale
Gjermani/ AstraZeneca do të përdoret për çdo

Gjermania do të lejojë perdorimin e vaksinës së AstraZenecas tek të rriturit e të gjitha moshave, dhe synon t’u ofrojë një vaksinë grupmoshësh 12 deri 15 vjeç deri në fund të gushtit.

Ministri i shëndetësisë Jens Spahn tha se ishte dakordësuar me liderët e 16 landeve për të përmbysur vendimin e mëparëshëm, që kufizonte përdorimin e vaksinës së Astrazeneca vetëm tek personat mbi moshën 60-vjeçare.

Aktualisht në Gjermani janë vaksinuar 7.1 milionë ose 8.6 përqind e qytetarëve gjermanë. Pothuajse një në tre vetë tretë ka bërë të paktën 1 vaksinë: 30.6 përqind.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH