Globi

Gjermanët sfidojnë Vatikanin, bekojnë çiftet e të njëjtës gjini

Shkruar nga Liberale
Gjermanët sfidojnë Vatikanin, bekojnë çiftet e të

Progresistët e fuqishëm katolikë të Gjermanisë po sfidojnë haptas një prononcim të kohëve të fundit të Selisë së Shenjtë, se priftërinjtë nuk mund të bekojnë bashkimet e të njëjtës gjini.

Ky shërbim po ofrohet në rreth 100 kisha të ndryshme në gjithë Gjermaninë këtë javë.

Dhjetëra shërbime kishtare që festojnë bekimet e sindikatave homoseksuale janë përshkallëzimi i fundit në tensionet midis konservatorëve dhe progresistëve që tashmë kanë shkaktuar alarm, kryesisht nga e djathta, se një pjesë e kishës gjermane mund të shkojë në përçarje.

Gjermania nuk është e huaj për përçarjet, 500 vjet më parë ishte Martin Luther ai që nisi Reformimin.

Papa Françesku, i cili ka mbështetur një strukturë më të decentralizuar të kishës, tashmë i ka kujtuar hierarkisë gjermane se ajo duhet të mbetet në bashkësi me Romën gjatë procesit të saj të reformës, e njohur si një “rrugë sinodale”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH