Globi

Gdhendi emrin e tij dhe të dashurës në murin e Koloseut, Italia vihet në kërkim të turistit: Rrezikon gjobë 15 mijë euro deri në 5 vite burg

Shkruar nga Liberale
Gdhendi emrin e tij dhe të dashurës në murin e Koloseut, Italia

Gdhendi emrin e tij dhe të dashurës në murin e Koloseut, Italia në kërkim të turistit

Një turist është vënë në kërkim nga autoritetet italiane, pasi u filmua duke gdhendur emrin e tij dhe të dashurës në murin e Koloseut të Romës.

Videoja e incidentit u bë virale në mediat sociale ndërsa turisti shfaqet duke përdorur çelësa për të gdhendur shkronja "Ivan+Haley 23" në një nga muret e amfiteatrit gati 2,000-vjeçar.

Ministri i Kulturës, Gennaro Sangiuliano e quajti veprim jo dinjitoz dhe një shenjë të madhe pafytyrësie, ndërsa theksoi se shpresonte se fajtorët do të gjenden dhe ndëshkohen.

“Unë e konsideroj shumë serioze, të padenjë dhe një shenjë të padukshmërisë së madhe që një turist prish një nga vendet më të famshme në botë, një trashëgimi (vend) historike si Koloseu, për të gdhendur emrin e tij dhe të fejuarës së tij. Shpresoj se kushdo që e ka kryer këtë akt do të identifikohet dhe sanksionohet sipas ligjeve tona”, vazhdoi ai.

Për këtë veprim, turisti mund mund të përballet me një gjobë prej të paktën 15,000 € (16,360 dollarë) ose deri në pesë vjet burg, sipas CNN.

Në vitin 2014, një turist rus u dënua me 4 vjet burgim me kusht dhe u gjobit me 20 mijë euro për gdhendjen e një shkronje të madhe 'K' në murin e Koloseut. Një vit më pas, dy turistë amerikanë u gjobitën për shkaktimin e dëmeve të rënda pasi gdhendën emrat e tyre në Kolose.

Një incident i ngjashëm ndodhi edhe në vitin 2020, kur një turist irlandez u akuzua për vandalizimin e Koloseut , pasi stafi i sigurisë e pa atë që dyshohet se gdhendte inicialet e tij në strukturën antike dhe e raportoi atë në polici.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH