Globi

Gazprom pezullon të gjitha dërgesat në Itali

Shkruar nga Liberale
Gazprom pezullon të gjitha dërgesat në Itali

Kompania shumëkombëshe italiane e naftës dhe gazit Eni ka thënë se gjiganti energjetik rus Gazprom e ka informuar se “nuk është në gjendje të konfirmojë vëllimet e gazit të kërkuara për sot, duke deklaruar se nuk është e mundur të furnizohet me gaz përmes Austrisë. Prandaj, furnizimet e sotme me gaz rus në Eni përmes pikës hyrëse të Tarvisio do të jetë zero”.

Gazi rus arrin në Itali përmes rrjetit të gazsjellësit Trans-Austrian që kalon nga kufiri Sllovaki/Austri në kufirin austriak/italian.

Rreth 10% e importeve italiane të gazit vijnë nga Rusia, nga rreth 40% përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën në shkurt.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH