Globi

Gazetari rus shet çmimin Nobel për të ndihmuar fëmijët ukrainas

Shkruar nga Liberale
Gazetari rus shet çmimin Nobel për të ndihmuar

Gazetari rus Dmitry Muratov pritet të nxjerrë në ankand medaljen e tij të Çmimit Nobel për Paqe. Të ardhurat do t’i shkojnë drejtpërdrejt UNICEF-it, në përpjekje për të ndihmuar fëmijët e zhvendosur nga lufta në Ukrainë.

Muratov, të cilit iu dha medaljen e artë në tetor 2021, ndihmoi në themelimin e gazetës së pavarur ruse “Novaya Gazeta” dhe ishte kryeredaktori deri në muajin mars, kur u mbyll nga Moska.

Ishte ideja e Muratov për të nxjerrë në ankand çmimin e tij, pasi kishte njoftuar se do të dhuronte çmimin shoqërues prej 475,000 eurosh për bamirësi. Ideja e donacionit, tha ai, “është t’u japë fëmijëve refugjatë një shans për të ardhmen”.

Muratov tha se ai ishte veçanërisht i shqetësuar për fëmijët që kanë mbetur jetimë për shkak të konfliktit në Ukrainë.

Ai shtoi se është e rëndësishme që sanksionet ndërkombëtare të vendosura kundër Rusisë të mos pengojnë ndihmat humanitare, si ilaçet për sëmundje të rralla dhe transplantet e palcës së kockave, të arrijnë tek ata që kanë nevojë.

Muratov ndau Çmimin Nobel për Paqe vitin e kaluar me gazetaren Maria Ressa nga Filipinet. Dy gazetarët, u nderuan për betejat e tyre për të ruajtur lirinë e fjalës në vendet e tyre përkatëse, pavarësisht se u sulmuan nga qeveritë e tyre dhe madje edhe kërcënimet me vdekje.

Muratov u largua nga Rusia për në Evropën Perëndimore të enjten për të udhëtuar në qytetin e Nju-Jorkut, ku ofertimi i drejtpërdrejtë do të fillojë të hënën pasdite.

Ofertat online filluan më 1 qershor që përkuan me Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve. Oferta e drejtpërdrejtë e së hënës bie në Ditën Botërore të Refugjatëve.

Që nga mëngjesi i së hënës, oferta e lartë ishte 520 000 euro. Çmimi i blerjes pritet të rritet, ndoshta në miliona.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH