Aktualitet

Gazeta Liberale hapet me: Të ngecur tek KQZ

               Publikuar në : 08:55 - 18/06/20 liberale

Një formulë e re për zgjedhjen e KQZ-së ka rihapur debatet mes palëve në Këshillin Politik, pak ditë pas dokumentit të dakordësuar.

Opozita e Bashkuar kërkon një model të ngjashëm me atë të përzgjedhjes së organeve të sistemit të Drejtësisë.

Kjo ka sjellë kundërshtimet nga maxhoranca, e cila e quan si propozim jashtë Reformës dhe ngulmon tek sovraniteti i Kuvendit në zgjedhjen e anëtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Debati i ri rrezikon zvarritjen e miratimit të Kodit Zgjedhor, ndërsa konsensusi u arrit, me vështirësi dhe falë ndikimit të ndërkombëtarëve.

Këto dhe shumë të tjera do t’i lexoni në Gazetën Liberale në print. /Gazeta Liberale

Tags: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back