Aktualitet

Gazeta Liberale hapet me: Një ballkanas që i lutet Bullgarisë për të hyrë në BE

Shkruar nga Liberale
Gazeta Liberale hapet me: Një ballkanas që i lutet Bullgarisë

Gjatë Forumit Strategjik të BE-së, në Bled të Sllovenisë, kryeministri Rama i kërkoi Bullgarisë të hapte derën e negociatave për dy kandidatet e Ballkanit Perëndimor.

Pas vetos së Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut, procesi mbeti i ngrirë edhe për Shqipërinë.

Kreu i qeverisë shqiptare nuk i kurseu kritikat ndaj BE-së për mosçeljen e negociatave, duke u prezantuar si ballkanas  pak ditë pasi nisma e bashkëpunimit rajonal mori emër, por edhe kritika nga BE si konkurrencë e pashëndetshme e procesit të Berlinit.

Këto dhe shumë të tjera do t'i gjeni në Gazetën Liberale në print. /Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH