Aktualitet

Gazeta Liberale: Delta, trokitje drejt vaksinimit të detyrueshëm?

Shkruar nga Liberale
Gazeta Liberale: Delta, trokitje drejt vaksinimit të detyrueshëm?

Ndërsa qytetet kryesore të Europës janë përfshirë nga protestat kundër vaksinimit dhe kufizimeve,  ministrja e Shëndetësisë konfirmoi dje se në Shqipëri ka hyrë varianti Delta i koronavirusit.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë, ky konfirmim përkon me rritjen e rasteve të infektimit në dy javët e fundit. Apeli ndaj qytetarëve sillet në dy mesazhe kryesore; vaksinimi në qendrën më të afërt dhe respektimi i masave të caktuara nga Komiteti Teknik i Ekspertëve.

Varianti Delta i infeksionit Sars-Cov2, sipas komuitetit të mjekëve, është varianti më i transmetueshëm.

Për më tepër lexoni Gazetën Liberale, print ose online!

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH