Aktualitet

Gazeta gjermane shkarkon 200 gazetarë dhe "punëson" inteligjencën artificiale

Shkruar nga Liberale
Gazeta gjermane shkarkon 200 gazetarë dhe "punëson"

Gazeta gjermane "Bild" do të shkarkojë gazetarët e saj dhe do të punësojë inteligjencën artificiale (AI). Nuk është e para, CNET ka vendosur tashmë të përdorë chatbot për të shkruar artikuj dhe për të ulur kostot, si dhe gazetën online Upday Italia, e cila jo rastësisht është pjesë e të njëjtit grup editorial si Bild, Axel Springer SE, e cila në fillim të qershorit shpalli katër shkarkime të papritura, mes tyre edhe drejtuesin.

Në një shënim të kompanisë, botuesi shpjegoi: "Fatkeqësisht do të na duhet të ndahemi me kolegët që kanë detyra që mund të zëvendësohen nga inteligjenca artificiale ose nga proceset e botës dixhitale". Janë 200 kolegë të përmendur në njoftimin për shtyp, ndërsa redaksia rajonale do të reduktohet nga 18 në 12. Arsyeja është e thjeshtë: për të ulur kostot. Botuesi shpjegoi këtë: "Do të bëhen përpjekje për të kufizuar në minimum pushimet nga puna, për të arritur në zgjidhje të pranueshme në nivel social". Vendimi u kritikua ashpër nga Shoqata Gjermane e Gazetarëve (Deutsche Journalisten-Verband, Djv) e cila u përgjigj: "Është sinjali që grupi po i dërgon industrisë së botimeve: shikoni, ne po përdorim inteligjencën artificiale për të shkurtuar punën dhe për rrjedhojë maksimizuar fitime”.

Frika nga makineritë që vjedhin punë bëhet gjithnjë e më konkrete, rreziku është që nga njëra anë shembuj të tillë si ai i grupit Axel Springer SE do të bëhen një model për t'u imituar, nga ana tjetër nuk do t'i lënë zgjidhje tjetër konkurrencës, e cila duhet të jetë në hap me rishpërndarjen e re të burimeve. Përveç përçarjes sociale, ekziston edhe rreziku që AI të prodhojë lajme të rreme ose përmbajtje mashtruese, shkruan fanpage.it.

Si po hyn inteligjenca artificiale në botën e punës

Diçka e ngjashme ndodhi edhe me gazetën online dhe grumbulluesin e lajmeve "Upday Italia", e cila më 6 qershor shkarkoi drejtorin e saj, Giorgio Baglio, dy gazetarë dhe një poligraf. Botuesi, Axel Springer SE (njëlloj si Bild), jo vetëm që ka shkarkuar drejtorin, por në fakt ka vendosur të anulojë rolin brenda drejtuesit, por, duke qenë se ligji italian nuk e lejon, nuk është e qartë si do të jetë e ardhmja e Upday.

Diçka e ngjashme ndodhi me CNET, gazeta reduktoi gazetarët e saj dhe filloi të botojë artikuj të shkruar nga inteligjenca artificiale. Sipas "The Verge", kryeredaktori Connie Guglielmo është bërë nënkryetari i lartë i kompanisë për strategjinë e përmbajtjes së AI. Ndërsa rastet aktualisht mbeten të izoluara, një studim i PwC në vitin 2022 tregoi se gati një e treta e të anketuarve thanë se ishin të shqetësuar për mundësinë e zëvendësimit të rolit të tyre nga teknologjia brenda tre viteve. Jo vetëm kaq, në mars, Goldman Sachs publikoi një raport që tregon se si AI mund të zëvendësojë 300 milionë vende pune me kohë të plotë.

Universiteti i Pensilvanisë në vend të kësaj analizoi ndikimin e teknologjive GPT (Generative Pre-trained Transformer) në tregun e punës. Dokumenti thotë se inteligjenca artificiale gjeneruese do të ndikojë në 80% të njerëzve, ndërsa 20% mund të pësojë një ndryshim rrënjësor në aspektin e kohës, metodave, pagave, ofertave për punë. Ndër profesionet më të rrezikuara janë matematikanët, analistët financiarë, dizajnerët dhe, siç po shohim, gazetarët.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH