Showbiz

Gabon kush beson se ajo është e përjetshme. Sa zgjat dashuria sipas një studimi të fundit

Shkruar nga Liberale
Gabon kush beson se ajo është e përjetshme. Sa zgjat dashuria

Nëse je një nga ata që mendon se dashuria është e përjetshme, na vjen keq të themi se e ke gabim dhe se mund të mos të pëlqejë ky artikull, por është shumë e rëndësishme ta lexosh…

Kohëzgjatja e dashurisë është për shkak të uljes graduale të dopaminës (kimike përgjegjëse për rënien në dashuri), një proces në të cilin truri desensibilizon emocionet, sipas specialistëve.

Pra, sa kohë është dashuria? 3 vjet!

Ky veprim çon në një rënie të aktivitetit në korteksin paraballor që lidhet me arsyetimin. Kjo është arsyeja pse gjatë dashurisë fshihen aspektet negative të personit që na pëlqen.

Por pas tre vjetësh truri përshtatet me personin dhe bie në dashuri, pra pranon të metat e tyre dhe përpiqet t’i mbajë afër ose zgjedh të kërkojë një individ tjetër për t’i ndihmuar ata të lirojnë dopaminën. Në fakt, gratë zgjedhin partnerin e tyre nëpërmjet ndjenjës së nuhatjes.

Studiuesi tha gjithashtu se në këto procese, burrat dhe gratë bien në dashuri në mënyra të ndryshme. Gratë kanë një hipokampus më të madh (strukturë e specializuar për kujtesën dhe mësimin), maturohen më shpejt dhe i kanë të dyja hemisferat më të lidhura më mirë.

Corpus callosum, struktura me të cilën lidhen dy hemisferat, është 25% më e madhe në to, që do të thotë se integron një hemisferë të majtë subjektive dhe analitike të trurit, ndërsa hemisfera e tij e djathtë është krijuese dhe organizative.

Pra, duke pasur integrim më të madh ndërhemisferik, gjinia femërore ka një çlirim më të madh të dopaminës dhe oksitocinës, gjë që i bën ato të bien në dashuri më lehtë, sipas të siguruarit të specialistit.

Në lidhje me dashurinë e jetës, studiuesi tha se midis moshës 16 dhe 23 lirohet një sasi më e madhe e dopaminës, kështu që procesi i rënies në dashuri priret të jetë më intensiv rreth moshës 23 vjeç, por si koha, lëshuesit e dopaminës janë të ndryshëm dhe ndodhin në përqendrime më të ulëta. Si përfundim, ai shtoi se procesi i rënies në dashuri është përgjithmonë kur një person e kupton se ka evoluar./PSIKOLOGJIA

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH