Aktualitet

Furnizonte me kokainë grupin kriminal, 8 vite burg për shqiptarin

Shkruar nga Liberale
Furnizonte me kokainë grupin kriminal, 8 vite burg për shqiptarin

Furnizuesi i drogës për një bandë të bazuar në Gloucester është dënuar me tetë vjet e katër muaj burg. Dënimi pason një hetim nga Njësia e Krimit të Rëndë dhe të Organizuar (SOCU). Eris Hoti, 33 vjeç, banues në Londër, u dënua sot për përfshirjen e tij në trafikun e drogës.

Hoti, me origjinë shqiptare por banues në Londër, u arrestua në Aeroportin e Luton në 18 gusht 2020, ndërsa po largohej për t’u kthyer në Shqipëri.

Ai u gjet se kishte 10,000 paund para në para në valixhen e tij dhe më pas u akuzua për furnizimin me kokainë dhe posedim të pasurisë kriminale. Ai u deklarua fajtor për të dy akuzat në një paraqitje të mëparshme në gjykatë në tetor.

Ata që ishin të përfshirë në grupin e krimit të organizuar për të cilin Hoti furnizonte drogë 10 persona të tjetër përfshirë edhe dy shqiptarë.

Në Gjykatë u tha se Hoti organizoi lëvizjen e kokainës nga Londra në Gloucester përmes korrierëve të tij Granit Nanushi dhe Orsid Cela.

Reshteri Daniel New, nga Njësia e Krimit të Rëndë dhe të Organizuar, tha se “Eris Hoti u dënua për pjesën e tij në një grup të organizuar kriminal që vepronte nga Londra. Ai ishte në gjendje të furnizonte sasi të mëdha kokaine për Andrew Venna dhe të tjerët brenda Gloucestershire”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH