Showbiz

Funksion i ri në WhatsApp: tani mund ta përdorni për të bërë video- thirrje si në Zoom

Shkruar nga Liberale

Këtë herë njoftimi nuk vjen nga mediat e specializuara për teknologjinë. Burimi i lajmit është drejtpërdrejt Mark Zuckerberg. Drejtori i Përgjithshëm i Meta njoftoi në profilin e tij në Facebook se WhatsApp po përgatitet të prezantojë një funksion të ri. Në aplikacionin e platformës së mesazheve të dedikuara për sistemet operative Windows, do të jetë e mundur gjithashtu të aksesoni një funksion që kujton Zoom.

“Ne po lançojmë një aplikacion të ri WhatsApp për Windows. Tani mund të bëni video thirrje të koduara E2E”. Kështu shkruan Zuckerberg, ku me E2E nënkupton sistemin End To End, ai protokoll që lejon vetëm përdoruesit që janë pjesë e tij të lexojnë një bisedë. Megjithatë, Mark Zuckerberg sqaroi se ka kufizime për këtë opsion të ri: numri maksimal i personave që mund të ftohen në një video thirrje është 8, ndërsa në një telefonatë vetëm audio mund të arrijnë edhe 32.

Kur do të jetë i disponueshëm veçoria e re e WhatsApp

Përditësimi i aplikacionit që ju lejon të bëni thirrje video është tashmë i disponueshëm për Windows. Zuckerberg gjithashtu përfshiu lidhjen e shkarkimit në postimin e tij. Nuk është ende e qartë se kur dhe nëse ky funksion do të arrijë edhe për ata që përdorin Mac. Megjithatë, në pjesën e përparme celulare, WhatsApp ka punuar për disa kohë për të përmirësuar funksionin "Grupet" dhe për t'ju lejuar të rikrijoni të gjitha ato funksione për menaxhimin e komunitetit. Ndër funksionet e radhës, të shkruara nga portali WebBetaInfo, duhet të ekzistojë mundësia e futjes së një date skadence për qëndrueshmëri brenda një grupi./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH