Globi

Francezët nuk dorëzohen përballë Macron-it, paraljmërohen protesta masive në 6 qrshor

Shkruar nga Liberale
Francezët nuk dorëzohen përballë Macron-it,

Aksionet e reja të grevës do të zhvillohen në Francë më 6 qershor, siç vendosën sot sindikatat.

Ato do të jenë dy ditë përpara se Asambleja Kombëtare Franceze të votojë propozimin për tërheqjen e ligjit të ri për sistemin e pensioneve të vendit. Sindikatat përcaktuan gjithashtu një sërë kushtesh për të marrë pjesë së bashku në një takim me kryeministren franceze Elizabeth Bourne.

Megjithatë, çdo sindikatë ka diskrecionin të takohet vetëm me kryeministrin. Diçka që duket se është vendosur tashmë nga sindikata CFDT, e cila është historikisht e afërt me Partinë Socialiste Franceze.

Më 3 maj, Këshilli Kushtetues i Francës do të gjykojë nëse kërkesa e opozitës së majtë për referendum për sistemin e ri të pensioneve është e pranueshme, ndërsa në javët në vijim ka mundësi që të ketë më shumë refugjatë opozitarë në sistemin e drejtësisë franceze kundër ligjit të ri.

Nga ana e saj, qeveria franceze qëndron ende e prerë në vendimin se reforma në sistemin e pensioneve është bërë ligj i vendit dhe do të fillojë të zbatohet nga shtatori i ardhshëm.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH