Globi

Franca në karantinë, Macron: Nga e premtja bllokim kombëtar

Shkruar nga Liberale
Franca në karantinë, Macron: Nga e premtja bllokim kombëtar

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar këtë mbrëmje një bllokim të dytë kombëtar, duke ndaluar lëvizjen mes rajoneve.

Ndërkohë, këshilli i mbrojtjes dhe kabineti po vendosin për shtrirjen e izolimit të planifikuar katër javor me raportet që sugjerojnë se shkollat do të mbeten hapur dhe studimi online do të inkurajohet për fëmijët më të rritur dhe universitetet.

Ndalim qarkullimet gjatë natës janë në fuqi në disa qytete dhe rajone të vendit. Franca regjistroi 523 viktima të martën.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH