Aktualitet

FOTO+Video/ Ushtria e Izraelit gati të zhdukë Hamasin: 300 tanke, 600 avionë dhe 173,000 trupa ushtarakë… 300,000 rezervistë regjistrohen për luftë

Shkruar nga Liberale

Izraeli po përdor fuqinë e tij të madhe ushtarake - përfshirë mijëra tanke, avionë luftarakë dhe trupa - për të zhdukur Hamasin pasi terroristët filluan një sulm të befasishëm që deri më tani ka vrarë 700 izraelitë.

https://videos.dailymail.co.uk/video/mol/2023/10/09/7480647536091352261/640x360_MP4_7480647536091352261.mp4

Forcat izraelite deri më tani kanë përdorur forcat e tyre sulmuese prej 600 avionësh dhe 300 raketahedhës për të goditur pamëshirshëm Rripin e Gazës, me sulme ajrore dhe artileri duke shkatërruar 1000 objektiva që i përkisnin Hamasit dhe duke vrarë 560 palestinezë.

Sulmi nuk do të ndalet këtu, me 173,000 ushtarë të Izraelit, duke përfshirë 8,000 nga komandot e frikshme të elitës së këtij vendi, me qëllim për të vrarë terroristët e Hamasit, siç i quan Izraeli.

Ata tani po përgatiten të nisin një sulm masiv të koordinuar tokësor brenda '48 orëve të ardhshme' për të shkatërruar luftëtarët e Hamasit dhe infrastrukturën në Gaza teksa paralajmerohen luftime të ashpra në rrugë.

Trupat tokësore po tërhiqen nga arsenali i 300 tankeve ushtarake izraelite, përfshirë obusët vetëlëvizës, për të pastruar kufijtë jugorë dhe veriorë të vendit, për të gjetur sulmuesin e Hamasit dhe për të ruajtur të çarat në kufirin e tij. Fuqia ushtarake e Izraelit është shumë më e lartë se ajo e terroristëve të Hamasit, të cilët aktualisht posedojnë rreth 10,000 raketa që edhe ato ishin zotëruar ose ndërtuar në fshehtësi.

Veç 173,000 ushtarëve aktivë izraelitë, Izraeli ka hartuar sot një listë rekord me 300,000 rezervistë si përgjigje e tij ndaj një sulmi shumë frontesh të Hamasit nga Gaza dhe "po shkon në ofensivë", tha zëdhënësi i ushtrisë izraelite.  Video tregon qindra makina që u përkasin rezervistëve izraelitë të braktisur përgjatë rrugëve pranë një baze ushtarake pranë Gazës, pas sulmit të Hamasit.

Izraeli synon gjithashtu të shpëtojë qindra izraelitë që janë marrë peng.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit kanë thënë se duan të heqin plotësisht qafe pushtetin e Hamasit që qeveris në Palestinë, pas asaj që është përshkruar si "dita më e keqe në histori" e vendit me numrin e të vrarëve izraelitë në konflikt që do të rritet më tej.

Qindra palestinezë, duke përfshirë fëmijë, janë vrarë gjithashtu dhe ndërtesat janë kthyer në rrënoja pasi Izraeli filloi sulmin e tij vdekjeprurës hakmarrës.  Sulmet ajrore izraelite deri më tani kanë vrarë 500 njerëz dhe kanë rrafshuar pjesën më të madhe të qytetit të Beit Hanoun në cepin verilindor të enklavës palestineze, të cilin terroristët e Hamasit e kishin përdorur si terren për sulmet e tyre.

Në një deklaratë, Forcat Ajrore izraelite thanë se hodhën rreth 2,000 municione dhe më shumë se 1,000 ton bomba në Gaza teksa synonin mbi 10,000 objektiva në Gaza në 20 orët e fundit.  Midis objektivave ishin tre raketahedhëse të drejtuara në Izrael, një xhami ku vepronin militantët dhe 21 ndërtesa të larta që i shërbenin aktivitetit militant.

Por edhe palestinezët po përgatiten për një ofensivë të një shkalle të paprecedentë në enklavën e vogël e të mbushur me njerëz, për të cilat ata kanë frikë se do t'i lënë të mbijetuarit të varfër, pa shtëpi, ujë, energji elektrike, spitale apo ushqim.

'Nuk ka nevojë për shumë diskutim. Izraeli pësoi humbjen më të madhe në historinë e tij, kështu që ju mund të imagjinoni se çfarë do të bëjë”, tha një banor i Beit Hanoun në kufirin verilindor të Gazës me Izraelin. “Unë e nxora familjen time në lindje të diellit dhe dhjetëra familje të tjera bënë të njëjtën gjë. Shumë prej nesh morën telefonata, mesazhe audio nga oficerët e sigurisë izraelite që na thoshin të largoheshim sepse ata do të veprojnë atje”, tha ai. Familjet filluan të grumbullonin ushqime sapo filloi sulmi i së shtunës, por kanë frikë se pavarësisht garancive të Hamasit, furnizimet do të mbarojnë.

Ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant ka paralajmëruar se çmimi që Gaza do të paguajë 'do të ndryshojë realitetin për breza' dhe Izraeli po vendoste një bllokadë totale me ndalimin e importeve të ushqimit dhe karburantit si pjesë e një beteje kundër 'kafshëve'.

Masat në thelb do të vendosin kushte të ngjashme me rrethimin për miliona palestinezë që jetojnë në rajonin e vogël, të rrethuar të fillojnë të vdesin nga uria ndërsa sulmohen nga qielli.

Deri të hënën pasdite, Hamasi tha se më shumë se 500 njerëz ishin vrarë, 2,700 të plagosur dhe 80,000 të zhvendosur nga qindra sulmet e avionëve luftarakë, dronëve, helikopterëve dhe topave të artilerisë izraelite në Gaza.

Gaza nuk ka strehimore të mbrojtura të përcaktuara për kohë lufte.

https://videos.dailymail.co.uk/video/mol/2023/10/09/6531594800695261978/1024x576_MP4_6531594800695261978.mp4

Sakaq, ushtarët izraelitë të mbështetur nga helikopterët vranë të paktën dy persona të armatosur që kaluan kufirin verior nga Libani sot, në shenjë të një hapjeje të mundshme të frontit të ri, ndërsa forcat izraelite vazhduan të luftonin kundër Hamasit në jug.  Granatime artilerie dhe të shtëna me armë u dëgjuan në kufirin jugor të Libanit me Izraelin, tha një gazetar lokal. Më parë, ushtria izraelite tha se forcat e saj ishin në "kontroll të plotë të komuniteteve" në territorin e saj jugor pranë Gazës - disa orë pasi tha se po luftonte terroristët e Hamasit në "shtatë deri në tetë" vendndodhje në jug.

https://videos.dailymail.co.uk/video/mol/2023/10/09/3235708968550118272/1024x576_MP4_3235708968550118272.mp4

"Ne kemi kontroll të plotë të komuniteteve," u tha gazetarëve zëdhënësi i ushtrisë, Daniel Hagari.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu zyrtarisht shpalli luftë të dielën dhe është zotuar të shkatërrojë plotësisht 'aftësitë ushtarake dhe qeverisëse' të Hamasit, i cili është i rrënjosur thellë në Gaza dhe ka pasur sundim të pakundërshtueshëm që nga viti 2007.

Konflikti u rindez, pasi Hamasi lëshoi ​​një breshëri raketash të shtunën dhe dërgoi një valë luftëtarësh që vranë me gjakftohtësi qindra civilë dhe morën të paktën 100 pengje në një sulm të madh të koordinuar që e zuri Izraelin në befasi.  Terroristët po ashtu masakruan 260 argëtues izraelitë në një festival me breshër plumbash, me të mbijetuarit që përshkruanin sesi personat e armatosur shkonin 'pemë për pemë' duke ekzekutuar viktimat.

Të mbijetuarit e sulmit postuan video të sprovës në mediat sociale, duke treguar se si u detyruan të fshiheshin nën shkurre dhe të regjistronin mesazhe të heshtura lamtumire për të dashurit e tyre, ndërsa shikonin viktimat të vriteshin një nga një. Shumë prej tyre ishin ende të tmerruar për më shumë se pesë orë përpara se të dëgjonin zhurmën e shpëtimtarëve të armatosur që flisnin në hebraisht. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH