Showbiz

FOTO/ Vazhdojnë polemikat, çfarë simbolizuan dhe sa kushtuan veshjet e Chiara Ferragni

Shkruar nga Liberale

Marco Mengoni, fitues i Sanremos, ia dedikon fitoren femrave.

"Këtë fitore doja t'ia dedikoja të gjitha grave që morën pjesë në festival. "Këto ishin fjalët e para që Marco Mengoni tha menjëherë pas fitores në festivalin e Sanremos. “Arritëm në finale si pesë djem dhe kështu mendoj se është e drejtë t’ia dedikojmë fitoren artisteve femra që sollën pjesë të mrekullueshme në këtë skenë”, u shpreh ai me çmimin në duar dhe me lot në sy nga emocionet.

Në mbrëmjen e fundit të Festivalit të Sanremo 2023, bashkë-prezantuesja Chiara Ferragni u shfaq në skenë me një fustan ngjyrë të verdhë dhe blu të artë, që nuk mund të mos kujtonte ngjyrat e Ukrainës. Është një gjest qartësisht simpatik ndaj vendit të pushtuar nga Rusia që nga 24 shkurti.

Ndërkohë, bashkëshorti i Chiara Ferragni, Fedez ishte ulur në rreshtin e parë në Teatrin Ariston pavarësisht polemikave të ditëve të fundit. Këngëtari, i lindur si Federico Lucia, shkaktoi polemika, pasi kishte dalë në një foto me zëvendësministrin Galeazzo Bignami, ku ai ishte i veshur si nazist gjatë performancës së tij në Costa Smeralda.

Gjatë konferencës për shtyp të së shtunës, Andrea Parrella i Fanpage pyeti Amadeus nëse ishte aktivizuar një partneritet me platformën Instagram, që i përket kompanisë Meta, duke pasur parasysh përdorimin masiv që i ishte bërë gjatë këtyre mbrëmjeve. Mirëpo, dirigjenti deklaroi se nuk ka pasur marrëveshje me rrjetin social.

Gjatë natës së hapjes së Sanremo 2023, Chiara Ferragni tërhoqi swrish vëmendjen e publikut. Përveç dëshirës për të zbuluar se kush do të fitojë edicionin e shtatëdhjetë e tretë të Festivalit të Sanremos, ka edhe një aspekt tjetër që ngjall shumë interes, në kuadër të finales së festivalit të njohur të këngës, pikërisht: veshjet e Chiara Ferragni. Epo, influencuesja dhe sipërmarrësja e njohur dixhitale veshi rroba të dizajnuara nga drejtori kreativ i Schiaparelli, Daniel Roseberry.

Por sa kushtojnë ato? Duke qenë se ato janë unike, nuk është e mundur të dihet se cili është çmimi i saktë tyre. Megjithatë, duke i hedhur një sy faqes zyrtare të kësaj shtëpie mode, mund të vërehet se  çmimet nuk janë realisht të arritshme për të gjithë.

Për shembull, një fustan me krep saten mëndafshi të zi kushton 4500 euro; ndërsa për një fustan midi pa mëngë prej kadifeje të zezë dhe efekt astrakhan 4900 euro.

Ndër të tjera ka edhe një fustan midi pa mëngë me stoli me zinxhir bronzi të artë në bust, kostoja e të cilit është 5800 euro. Për më tepër, duke u fokusuar në veshjet më të shtrenjta, është një fustan i punuar me guipure pambuku të thurur me motive Schiaparelli dhe pala të përfunduara me lëkurë qengjit me shkëlqim të zi. Ky fustan ka një kosto prej 7500 euro. Çmime të çmendura që i përballon vetëm Chiara Ferragni

Pati edhe rekord reklamash për Sanremo 2023. “Për herë të parë kemi tejkaluar shifrën prej 50 milionë euro,  një rekord edhe për Rai Pubblicità”, tha drejtori Gian Paolo Tagliavia. SanRemo u ndoq nga 12 milionë telespektatorë.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH