Dossier

Foto të panjohura/ Si festohej 1 Maji në periudhën e komunizmit

               Publikuar në : 17:48 - 01/05/20 liberale

Memorie.al publikon disa foto të periudhës së komunizmit para viteve ’90-të kur në Shqipërinë komuniste festohej 1 Maji, ‘dita e punëtorëve’ e cila u njoh dhe u përkujtua si e tillë nga viti 1945-së deri në 1990-ën.

Imazhe të rralla që na paraqesin klasën punëtore dhe fshatarësinë kooperativiste që “parakalonte e lumtur” me pankarta dhe buqeta lulesh në duar në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” para tribunës së udhëheqjes së lartë të PPSH-së, ku zinin vënd: Enveri, Mehmeti, Hysni Kapo, Haxhi Lleshi, Gogo Nushi, Rita Marko, Ramiz Alia etj., nga Byroja Politike dhe Komiteti Qëndror i PPSH-së, si dhe imitimet e “armiqve të popullit”, si Mehdi Frashëri, Qazim Mullet, Vasil Andoni etj., ku personat që “interpretojnë” ata, janë veshur me brekë e këmisha të bardha dhe gajasnin udhëheqjen e lartë.

<
>
S-Gradeci-H-Lleshi-E-Hoxha-M-Shehu-R-Alia-S-Koleka-se-bashku-me-pionieret-ne-tribunen-e-Parades-se-1-Majit.-1980 Byroja-Politike-duke-pershendetur-popullin-e-Tiranes-ne-paraden-e-1-Majit.-1971 Byroja-Politike-ne-paraden-e-1-Majit-1984 Byroja-Politike-ne-tribunen-e-Parades-se-1-Majit-ne-Tirane.-1961 E-Hoxha-H-Lleshi-dhe-M-Shehu-duke-u-perqafuar-me-pionieret-ne-Paraden-e-1-Majit.-1961 E-Hoxha-H-Lleshi-dhe-M-Shehu-se-bashku-me-pionieret-ne-Paraden-e-1-Majit.-1971 Eksponentet-kryesore-te-mergates-anti-komuniste-shqiptare-te-vene-ne-loje-nga-disa-qytetare-ne-Paraden-e-1-Majit-ne-Tirane.-Ne-sfond-oficeret-e-MPB-se-duke-qeshur.-1950 enver_hoxha_1_maj Enver-Hoxha-dhe-Mehmet-Shehu-ne-tribunen-e-Kryeministrise-ne-1-Maj-1981.bmp Enver-Hoxha-duke-pershendetur-Paraden-e-1-Majit-ne-Tirane.-1971 Enver-Hoxha-ne-tribunen-para-Kryeministrise-se-bashku-me-dy-pioniere-gjate-parakalimit-te-1-Majit.-1981 Enver-Hoxha-Ramiz-Alia-Adil-Çarcani-ne-paraden-e-1-Majit-1983 Enver-Hoxha-se-bashku-me-dy-pioniere1 Foto-Enver-1778 H-Lleshi-E-Hoxha-B-balluku-S-Koleka-se-bashku-me-pionieret-ne-tribunen-e-Parades-se-1-Majit.-1966 H-Lleshi-E-Hoxha-G-Nushi-dhe-M-Shehu-gajte-festimeve-te-1-Majit.-1962 Ilustrim-nga-koha-New-Image maj-fest maji-fest-g maj-para modern-albania-02 Nje-grup-fshataresh-te-Tiranes-duke-parakaluar-ne-Paraden-e-1-Majit.-1963 Parada-e-1-Majit-ne-Tirane.-1971 Parakalimi-i-oficereve-te-Sigurimit-te-Shtetit-ne-1-Maj-1947.-2 R-Marko-H-Lleshi-E-Hoxha-M-Shehu-R-Alia-S-Koleka-se-bashku-me-pionieret-ne-tribunen-e-Parades-se-1-Majit.-1981

Tags: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back