Globi

Foto/ Takim prekës mes dy vëllezërve, njëri i mbijetoi mbytjes dhe tjetri erdhi nga Holanda për ta kërkuar

Shkruar nga Liberale
Foto/ Takim prekës mes dy vëllezërve, njëri i mbijetoi

Emigrantët e shpëtuar nga anija Pylos u larguan nga porti i Kalamatës për në strukturën e Malakasës.

Në objektin e Malakasës aktualisht po transportohen 68 persona, përfshirë disa të mitur të cilët fillimisht do të transportohen në Malakasë për të kryer procedurat e identifikimit dhe më pas do të transferohen në ambientet e të miturve.

Në të njëjtën kohë, të afërmit vijuan të vinin në portin e Kalamatës për të kërkuar të afërmit e tyre. Mes tyre Fardi, i cili qëndroi në kangjellat që ishin vendosur dhe u përpoq të përqafonte vëllain e tij Mohamed, i cili u shpëtua nga rrënojat me shumë të vdekur.

Me lot në sy dy vëllezërit mbajtën fytyrat e njëri-tjetrit dhe u përqafuan. Fardi, një refugjat sirian, erdhi nga Holanda për të kërkuar dhe gjetur përfundimisht vëllain e tij 18-vjeçar Mohamed, i cili ishte në bordin e varkës që po fundosej. Muhamedi ishte nisur nga Libia dhe destinacioni i tij përfundimtar ishte Italia. Ai kurrë nuk arriti atje, por u shpëtua nga tragjedia.

Gjendja shëndetësore e të shpëtuarve

Gjendja shëndetësore e viktimave të mbytjes së anijes në ujërat ndërkombëtare në Pylos, të cilët u shtruan në spital me infeksione të frymëmarrjes dhe çrregullime metabolike si hipoglikemia dhe dehidratimi nga orët e gjata në det, po përmirësohet.

Siç raporton ERT, një rast është më i rëndë dhe është trajtuar me insuficiencë akute të veshkave. Fillimisht në spitalin e Kalamatës, të shtruarit arritën në 33, 27 mbeten në spital, 6 kanë dalë nga spitali. Dje në spital kanë vizituar 4 persona, një është shtruar me insuficiencë renale akute, dy pacientë janë larguar me udhëzime, një person ka qëndruar deri në mbrëmje në një ambient spitali afatshkurtër.

[gallery columns="1" size="full" jnewsslider="true" ids="1363093,1363091,1363090"]

9 trafikantët egjiptianë janë nga 20 deri në 40 vjeç

Me arrestimin e nëntë trafikantëve pasditen e djeshme në Kalamatë, u shkrua një tjetër kapitull në tragjedinë e paprecedentë me mbytjen e anijes Pylos që ndodhi në ujërat ndërkombëtare.

Më konkretisht, Autoriteti Portual i Kalamatës me asistencën e oficerëve të Drejtorisë së Sigurisë dhe Mbrojtjes së Kufirit Detar (DAPTHAS), në bashkëpunim me zyrën mobile të biznesit (Mobile Office) të EUROPOL, nga e cila është kërkuar ndihma e saj në kuadër të Planit Kombëtar të Operacionit (ESE), arrestoi nëntë burra që janë midis 104 të shpëtuarve.

Ata janë egjiptianë të moshës 26, 21, 40, 36, 32, 26, 22, 29 dhe 20 vjeç, anëtarë të ekuipazhit të anijes që kishin role të dallueshme në transportin e pjesës tjetër./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH