Aktualitet

Foto/ Shpërthimi i digës në Ukrainë është katastrofa më e keqe mjedisore e Evropës që nga Çernobili

Shkruar nga Liberale
Foto/ Shpërthimi i digës në Ukrainë është

Shkalla e shkatërrimit të shkaktuar nga shpërthimi në digën Kakhovka, e përshkruar si fatkeqësia më e keqe mjedisore në Evropë që nga Çernobili, u zbulua dje.

Rreth 20,000 njerëz u shpëtuan nga përmbytja, konfirmoi Kievi mbrëmjen e së mërkurës. 40,000 të tjerë përballen me evakuim.

Ekipet e shpëtimit po transportonin vazhdimisht njerëz, kryesisht fëmijë dhe të moshuar dhe kafshët e tyre shtëpiake, nëpër rrugët e përmbytura. Zyrtarët përdorën varka të vogla dhe automjete për të shkuar te vendasit e bllokuar, disa prej të cilëve duhej të notonin nëpër ujë.

Ndërkohë, ministria e bujqësisë dhe ushqimit të Ukrainës paralajmëroi se fushat me drithëra në jug të vendit 'mund të kthehen në shkretëtirë që në fillim të vitit të ardhshëm', për shkak të mungesës së ujit.

Qindra mijëra ukrainas që jetojnë pranë lumit Dnipro tani përballen me kërcënimin e kimikateve të rrezikshme dhe sëmundjeve pas shpërthimeve që hapën digën e epokës sovjetike në orët e para të së martës. Në një lëvizje të neveritshme dje, Rusia nisi sulmet ajrore në zonat e goditura nga përmbytjet. Një bllok banesash në qytetin Kherson u godit me sa duket pesë herë.

Duke shkruar në Twitter, zëvendësministri i Jashtëm Andrij Melnyk e krahasoi përmbytjen me shpërthimin e vitit 1986 në centralin bërthamor të Çernobilit që dërgoi një re radioaktive në të gjithë Evropën.

"Fatkeqësia më e keqe mjedisore në Evropë që nga katastrofa e Çernobilit. Vetëm këtë herë Moska e përdori qëllimisht këtë armë të shkatërrimit në masë kundër ukrainasve. Kush tjetër dëshiron të negociojë me Putinin?", ai shkroi.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, iu lut botës që t'i përgjigjet 'bombës mjedisore të shkatërrimit në masë' të lëshuar nga Vladimir Putin.

Ai tha: “Ky krim mbart kërcënime të mëdha dhe do të ketë pasoja të rënda për jetën e njerëzve dhe mjedisin. Ne mund të ndihmojmë vetëm në territorin e kontrolluar nga Ukraina. Nga ana e pushtuar nga Rusia, pushtuesit as që përpiqen të ndihmojnë. Kjo tregon përsëri cinizmin me të cilin Rusia i trajton njerëzit tokën e të cilëve ajo ka pushtuar."/Liberale.al

[gallery columns="1" size="full" jnewsslider="true" ids="1360697,1360698,1360696,1360695,1360694,1360693,1360692"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH