Showbiz

Foto/ Qytete idilike me ujëra termale që shërojnë trupin dhe shpirtin, 10 destinacionet spa më të njohura në Evropë 

Shkruar nga Liberale

Nëse një udhëtim është për shumicën prej nesh një mënyrë e shkëlqyer për të shpëtuar nga përditshmëria shpesh e lodhshme, për t'u çlodhur dhe për t'u rinovuar mendërisht dhe shpirtërisht, atëherë me siguri një udhëtim në një destinacion që ndërthur bukurinë natyrore me aftësinë për të përkëdhelur veten, kthehet në një përvojë të këndshme. Evropa ka mjaft destinacione të bukura, të njohura prej mijëra vitesh për burimet e tyre termale dhe vetitë shëruese të ujërave të tyre.

Në banjat dhe qendrat e tyre spa të organizuara në mënyrë perfekte do të ndjeni përtëritje, mirëqenie dhe rehati dimërore, duke arritur ekuilibrin e dëshiruar të mendjes dhe trupit. Qytetet e mëposhtme, të vendosura në vende të privilegjuara në natyrë, janë një rast ideal për një udhëtim, por edhe për një dhuratë të çmuar për veten tonë.

Saturnia, Itali

Burimet e Montecatinit mund të bëjnë përshtypje me arkitekturën e tyre, por ato të Saturnias magjepsin me bukurinë e peizazhit natyror. Për 3000 vjet, një mrekulli e vërtetë e natyrës toskane premton rilindje të vërtetë në pishinat natyrore me ujërat blu të errët, squfur që mbin në një temperaturë konstante prej 37.5°C. Këtu mund të notoni falas në të gjitha stinët për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, për të lehtësuar dhimbjet e muskujve dhe për të shijuar trajtime bukurie të bazuara në bioplankton. Akoma më shumë kujdes dhe përtëritje ju pret në resortin spa me pesë yje "Terme di Saturnia", i cili përveç trajtimeve luksoze dhe ambienteve spektakolare ka edhe një fushë golfi të certifikuar për qëndrueshmëri mjedisore.

[caption id="attachment_1323478" align="alignnone" width="1179"] Baden Bei Wien, Austri/Foto: Shutterstock[/caption]

Baden bei Wien – Austri

I famshëm që nga koha romake, kur njihej si Aquae Cetiae ose Thermae Pannonicae, dhe i famshëm edhe sot për ujërat e tij të famshëm termalë "të artë", në qytetin e Baden bei Wien ia vlen udhëtimi i shkurtër nga Viena. Në qytetin që u ngrit nga dinastia e Habsburgëve në një destinacion kozmopolit në fund të shekullit të 18-të, ku aristokratë, fisnikë dhe zyrtarë të lartë mblidheshin në banjat neoklasike, sot mund të përfitohet nga banjot me ujë squfuri që vjen direkt nga burimet, trajtime me baltë për të luftuar reumatizmin, saunat, vorbullat dhe zhytjet relaksuese në pishinat e ngrohta 36°C me pamje nga pyjet magjepsëse të Vienës.

Ju mund të vizitoni muzetë e famshëm të qytetit, të endeni dhe të blini në rrugicat piktoreske, të zgjidhni një shfaqje nga teatri dhe programi artistik i pasur me opera, të shëtisni nëpër kopshtet e mrekullueshme të Kurparkut.

[caption id="attachment_1323488" align="alignnone" width="1170"] Spa, Belgjikë/Foto: Shutterstock[/caption]

Spa – Belgjikë

Spa-ja, e ashtuquajtura "perla e Ardeneve belge", pyjet e dendura të përbashkëta mes Belgjikës dhe Francës, fituan një famë të tillë falë ujërave të saj shëruese, saqë emri i saj u bë sinonim me termin hidroterapi, fillimisht në gjuhën angleze dhe pastaj në të gjithë botën. Qysh në shekullin e 17-të, qyteti tregtonte dhe eksportonte në zonat përreth dhe më vonë në të gjithë Evropën ujin kurues, të cilin ndërkohë aristokracia evropiane dhe familja mbretërore e shijonin duke vizituar burimet e qytetit.

Burime që, që nga shekulli i 18-të, janë përdorur si për trajtime të pirjes së ujit, ashtu edhe për trajtime hidroterapi, duke e shndërruar Spa-në në një qytet modern banimi me arkitekturë klasike. I ngulitur në shpatet e gjelbëruara të kodrës, lidhet me qytetin me teleferik dhe ne ambientet me pamje fantastike. Shërbimet përfshijnë banje në 33°C, dhoma me avull, hamami, sauna, aktivitete terapeutike ujore dhe ushtrime për përmiresimin fizik dhe gjendjes mendore. Kur është koha për të eksploruar qytetin, do të gjeni një shëtitje nëpër Parc de Sept Heures me ndërtesat e tij elegante të shekullit të 19-të po aq freskuese dhe një vizitë në fabrikën e çokollatës Legrand.

[caption id="attachment_1323487" align="alignnone" width="1172"] Karlovy Vary/Foto: Unsplash[/caption]

Karlovy Vary, Republika Çeke

Dhe vetëm emri i qytetit – Karlovy Vary do të thotë “Banjët e Karlit” – mjafton për të dhënë shenjën e qytetit të bukur çek si një qytet historik spa. Që nga shekulli i 14-të, kur Perandori i Shenjtë Romak Charles IV themeloi qytetin, uji ka qenë në zemër të Karlovy Vary, siç dëshmohet nga lumi Tepla - emri i tij do të thotë "i ngrohtë". Më i larti nga të gjitha, ai buron me avull nga burimi Vřídlo, i cili është më i famshmi dhe më i ngrohti nga 12 burimet termale të qytetit, me ujin e tij që arrin 72°C. I pasur me hekur dhe veçanërisht efektiv për problemet e stomakut, uji termal mund të shijohet në zona të veçanta të mahnitshme arkitekturore përgjatë lumit, teksa gjarpëron midis ndërtesave imponuese të qytetit.

Banjat publike në ndërtesat historike dhe hotelet spektakolare duken si kështjella, që ofrojnë paketa të plota të shërimit, relaksimit dhe detoksifikimit, të cilat mund të kombinohen me shumë arsye të tjera që e bëjnë këtë qytet të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s të veçantë. Dhjetë kopshte dhe parqe, pamja panoramike nga Kulla e Dianës, e arritur me teleferik, një performancë e orkestrës simfonike të qytetit dhe shijimi i pijeve të famshme vendase Becherovka, do ta kompletojnë udhëtimin tuaj në mënyrën më të mirë.

[caption id="attachment_1323486" align="alignnone" width="550"] Mariánské Lázně, Republika Çeke/Foto: Shutterstock[/caption]

Mariánské Lázně, Republika Çeke

I përqafuar nga pyjet e dendura të Bohemisë perëndimore, Mariánské Lázně zë një vend të veçantë midis qyteteve termale të Evropës Qendrore. Me vetitë shëruese të burimeve të tij të njohura që në mesjetë, banja e parë u ngrit në një luginë moçalore në fillim të shekullit të 18-të nga murgjit e një manastiri aty pranë, por nuk u desh shumë që ajo të fitonte famë dhe tërhiqte të famshmit dhe të fuqishmit së bashku me oborrtarët e tyre. Nga Kipling dhe Goethe te Kaiser Wilhelm II dhe Mbreti Eduard VII, të gjithë vizitorët e qytetit përfituan nga uji jashtëzakonisht i pasur me dioksid karboni dhe hekur dhe mjedisi idilik i banjove elegante.

Sot, pas një periudhe recesioni dhe disa dekadash restaurimi, Mariánské Lázně është përsëri një destinacion popullor për trajtimin e shumë sëmundjeve. 40 burimet e tij termale dhe pylli i qetë që e rrethon, të shijuar dikur nga Chopin dhe Wagner, janë garancia e një udhëtimi plotësisht të dedikuar për mirëqenien.

[caption id="attachment_1323485" align="alignnone" width="1186"] Baden-Baden, Gjermani/Foto: Shutterstock[/caption]

Baden-Baden, Gjermani

I njohur gjithashtu si 'kryeqyteti veror i Evropës', vendpushimi elegant bregdetar i Baden-Baden, në skajin perëndimor të Pyllit të Zi, është një nga qytetet më të vjetra të Gjermanisë. Falë mbështetjes së pushtetarëve dhe elitës kulturore të shekullit të 19-të, u bë një nga qendrat spa më të mëdha dhe më në modë, me një traditë të vazhdueshme të përdorimit të ujërave termale nga 12 burimet e saj, që nga kohërat e lashta e deri në ditët e sotme. Në fakt, zhvillimi i një pjese të re, të veçantë të qytetit, në bregun e kundërt të lumit Oos, ku funksiononte. Kurhaus-i magjepsës dhe kazinoja e qytetit, e bëri qytetin gjerman të banjës një shembull kryesor të një destinacioni kozmopolit spa me shtrirje globale.

Në ditët e sotme, banjat kryesore termale funksionojnë në spa moderne. Perandori romak Caracalla ishte gjithashtu një vizitor i rregullt i qytetit – me pishinat dhe saunat e shumta, hidromasazhet dhe aromaterapinë. Për një gamë të plotë trajtimesh rinovuese të hidroterapisë, mos humbisni banjat historike Friedrihsbad, të vendosura ende në ndërtesën madhështore të neo-Rilindjes, të ndërtuar në 1877.

[caption id="attachment_1323484" align="alignnone" width="1187"] Bad Ems, Gjermani/Foto: Shutterstock[/caption]

Bad Ems, Gjermani

Përgjigja gjermane ndaj Nicës kozmopolite franceze, "Qytetit Spa Imperial" piktoresk, mbart në të gjithë shtrirjen e saj traditën e banjave termale evropiane. E ndërtuar në një luginë të thellë të formuar nga një degë e Rhine, u shfaq shpejt si një nga qytetet më të rëndësishme spa të Gjermanisë dhe në të njëjtën kohë një vend i ngjarjeve dhe vendimeve të rëndësishme politike, lojërave të fatit dhe trashëgimisë muzikore. 15 burimet termale të Bad Ems të grumbulluara përgjatë lumit, janë qendra e zonës së banjës, e cila u shndërrua nga mesjetare në barok, për t'u zhvilluar në një qendër të sofistikuar ndërkombëtare hidroterapie në shekullin e 19-të dhe për të adoptuar praktikat më të avancuara terapeutike, së bashku me metodat shëruese natyrale dhe aziatike. Uji mineral i qytetit, i cili gjithashtu është i ambalazhuar, konsiderohet terapeutik kryesisht për alergjitë, sëmundjet e frymëmarrjes.

[caption id="attachment_1323483" align="alignnone" width="1179"] Foto: Thermae Bath Spa/Facebook[/caption]

Bath, Britania e Madhe

Qyteti i banjës për 2000 vjet apo perlë e arkitekturës gjeorgjiane? Charming Bath i plotëson të dyja këto cilësi, duke e bërë atë destinacionin përfundimtar të mirëqenies në Mbretërinë e Bashkuar. Nga shekulli I pas Krishtit. rreth burimit termal, uji i të cilit buron në një temperaturë konstante prej 46°C, romakët ndërtuan një kompleks mbresëlënës banjash dhe, duke qenë se burimi konsiderohej i shenjtë, ai u rrethua nga tempuj të mrekullueshëm dhe u vizitua nga qytetarë nga çdo vend pjesë e perandorisë romake. Banja e lashtë romake u zhvillua në një vendpushim popullor në shekullin e 18-të, kur qyteti fitoi imazhin verbues të arkitekturës gjeorgjiane dhe famën e vizitorëve të famshëm si Jane Austen dhe Charles Dickens. Vizitori i sotëm mund të shijojë ujin termal me 43 elementët e tij mineralë, siç përshkruhet nga tradita që nga shekulli i 17-të.

[caption id="attachment_1323480" align="alignnone" width="1171"] Vichy, Francë/Foto: Shutterstock[/caption]

Vichy, Francë

“Mbretëresha e Spa-ve” dhe jo vetëm e Francës, qyteti model i banjës me prestigj dhe reputacion të madh, luajti një rol të rëndësishëm në formimin e kulturës së banjave termale. 22 burimet e tij janë produkt i aktivitetit vullkanik dhe uji i tyre i pasur me alkali, mrekullibërës për lëkurën, tërhoqi mbretërit francezë në Vichy në shekullin e 17-të. Megjithatë, ishte Napoleoni III ai që krijoi karakterin termik të burimeve, duke inkurajuar krijimin e një kompleksi mbresëlënës të banjove dhe zonave të hidroterapisë dhe duke siguruar që qyteti të bëhej një "Paris i vogël", me parqe, bulevardë, kazino, teatro, hotele dhe vila.

Në ditët e sotme, "Reine des villes d'eaux" i rafinuar në brigjet e lumit Allier, uji i famshëm i të cilit është një përbërës kyç në kozmetikën e kompanisë së njohur Vichy Laboratories, falë terapisë më të sofistikuar spa, shërbimet e mirëqenies dhe kujdesit, tërheqin mbi 100,000 vizitorë në vit. Ndiqni shembullin e tyre, trajtojeni veten me një paketë përtëritjeje dhe zbuloni një qytet me arkitekturë të sofistikuar, ndërtesa historike nga epoka e Bourbonit dhe muzeume interesante.

[caption id="attachment_1323481" align="alignnone" width="1173"] Montecatini Terme, Itali/Foto: Shutterstock[/caption]

Montecatini Terme, Itali

Të mrekullueshme dhe të denja për pamjet mbresëlënëse të Italisë janë banjat termale të Montecatini-t, në qytetin më të famshëm të banjës së vendit fqinj. Ndër burimet e bollshme termale italiane, ato në Toskanë luajtën një rol të rëndësishëm në përhapjen e vetive shëruese të ujit mineral. Duke tërhequr intelektualë dhe artistë përfshirë Verdi, Puccini, Trilussa dhe Pirandello dhe me arkitekturë monumentale që kombinon stilet e Art Nouveau dhe Toskan, zona fitoi shpejt një mori hotelesh, restorantesh dhe një kazinoje për të kënaqur të gjitha nevojat e vizitorëve gjithnjë në rritje.

Nga 9 llixhat që mund të vizitohen sot, të shpërndara në një oaz të vërtetë me pisha dhe ullishte, më mbresëlënësja është Terme Tettuccio, me pishinat e saj rrethore prej mermeri dhe shatërvanët me pllaka arti që përshkruajnë nimfat. Pirja e ujit të burimeve të tij përmirëson ndjeshëm sistemin e tretjes, ndërsa në Terme Leopoldine terapia me baltë jep përfitime për lëkurën. Megjithatë, mos u mjaftoni vetëm me shërbimet e mirëqenies. Një shëtitje nëpër qytet zbulon pamje të tilla si rezidenca verore e Medici Palazzina Regia, Akademia e Arteve Scalabrino dhe shatërvanet spektakolare që zbukurojnë rrugët dhe sheshet qendrore./travel.gr- Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH