Sport

Foto/ Kjo është gara më e vështirë sportive në botë dhe mund të marrin pjesë vetëm 290 persona

Shkruar nga Liberale

226 kilometra not, çiklizëm dhe vrap në fjorde të ngrira (ngushtica) dhe shtigje të paarritshme. Triathloni legjendar (garë me disa disiplina sportive) Zalaris Norseman Xtreme është për ata pak persona që janë më të guximshëm.

“Kjo luftë nuk është për ju. Kjo garë nuk është për të gjithë. Është për të vendosurit, këmbëngulësit, kokëfortët” sqaron një nga organizatorët. 290 personat me fat që zgjidhen çdo vit nga mijëra aplikantë duhet të përshkojnë 3.8 km not, 180 km çiklizëm dhe 42 km vrap në një ditë, në peizazhin e egër norvegjez.

Vizioni i themeluesit të Norvegjisë Hårek Stranheim në fillim të mijëvjeçarit ishte të organizonte diçka unike: “Një garë krejtësisht e ndryshme, një udhëtim nëpër natyrën më të bukur të Norvegjisë, ku përvoja do të jetë më e rëndësishme se koha e përfundimit. Një garë që do të përfundojë në majë të një mali dhe do të jetë triathloni më i vështirë në distanca të plota në planetin Tokë. Stranheim donte të projektonte një garë që do të tërhiqte triatletët gjermanë, të cilët, thotë ai, "do t'u tregonin norvegjezëve se çfarë u mungon". Më 19 korrik 2003, pas dy vitesh përgatitje, 21 burra dëgjuan zhurmën e armës së nisjes dhe u zhytën në ujërat e Hardanger. Uji ishte i ngrohtë, moti i pastër dhe Christian Houge-Thiis doli fitues me një kohë prej 12 orë e 48 minuta.

Gara fillon në nivelin e detit, me atletët që kërcejnë në ujë nga katër metra mbi një anije dhe notojnë në ujërat e ftohta të Hardangerfjord, për 3800 m. Më pas ata kalojnë me biçikletë nëpër pllajën Hardangervidda, një shtrirje e pafundme e peizazhit të paprishur pranë akullnajave, majave të thepisura, liqeneve dhe lumenjve për të nisur një maratonë që përfundon në majën shkëmbore të malit Gaustatoppen, në 1850 metra lartësi.

"Një ditë e gjatë në disa nga peizazhet më spektakolare të Norvegjisë", gara norvegjeze teston kufijtë, qëndrueshmërinë dhe besimin e njerëzve. Uji është i ftohtë, i kthjellët dhe pak i kripur, dhe moti mund të jetë çdo gjë nga dielli deri te stuhitë, ndonjëherë të gjitha në të njëjtën ditë. Jeta e egër shpaloset para syve të sportistëve - nëse ata janë vërtet me fat.

Në Norseman, është vetëm atleti dhe natyra. “Nuk ka njeri që t'ju shohë, t'ju dëgjojë apo t'ju gëzojë. Jeni vetëm ju dhe vullneti për të arritur në vijën e finishit”, shpjegojnë organizatorët. Komunitetet e fshatit Eidfjord (ku fillon gara) dhe qyteti i Rjukanit i kanë bërë një pritje të ngrohtë garës që në vitet e hershme. Organizatorët, vendasit, miqtë dhe familjet e atletëve janë një ekip i bashkuar që merr pjesë në një homazh për triathlon, garën më emocionuese në tokë.

Ju kurrë nuk do të jeni të përgatitur në mënyrë të përsosur për gjithçka që duhet të përballeni në garë. Nuk është rastësi që Stranheim, së bashku me Jorge Melau, Drejtori i Sigurisë së Norseman, i quajnë kodrat që çojnë në majën e malit Gausta, "kodra zombie". Është një emër i përshtatshëm, thonë ata, pasi atletët kur shfaqen në ato kodra, duken si zombie... Prandaj organizatorët po përgatisin një seri videosh të titulluara "Nuk je gati", në të cilat atletët mësojnë gjëra të dobishme që kurrë nuk do t'i kishin imagjinuar: si për shembull, që pas notit, gishtat e tyre janë aq të ngrirë sa heqja e kostumit është një vepër e vështirë dhe mbajtja e biçikletës është gati e pamundur.

Askush nuk mund të parashikojë kushtet që do të mbizotërojnë në ndeshje. Në vitin 2015, temperatura e ujit nuk i kaloi 9.8 gradë Celsius. Duke vlerësuar, pas studimeve, se shumica e fillestarëve do të vuanin nga hipotermia, ata vendosën ta përgjysmojnë garën e notit (1900 metra).

Vështirësia, kohëzgjatja dhe kushtet e pafavorshme të motit e bëjnë Norseman fushën e përsosur kërkimore për fiziologjinë njerëzore. Një ekip studiuesish mbërrijnë çdo vit në këtë cep të largët të Norvegjisë për të studiuar se si reagon trupi i atletëve dhe t'i bëjë lojërat më të sigurta.

Koha është e pamëshirshme: atletët nuk duhet të kalojnë 2 orë 15 minuta në ujë, as 12 orë për të përfunduar këmbën e çiklizmit. Dhe vetëm 160 atletët e parë që do të kalojnë 37.5 km të garës së vrapimit do të marrin bluzën e zezë "Norsemen" në çmim.

Këtë vit, gara Zalaris Norseman Xtreme Triathlon do të zhvillohet më 5 gusht. Do të paraprihen nga gara miqësore të notit dhe vrapimit, netë filmash, biseda dhe seminare për veshjet e duhura për çiklizëm, si dhe seminare për mbështetësit e sportistëve. Pas garës, atletët dhe ekipet mbështetëse do të takohen për darkë në vendpushimin malor Gaustablikk Høyfjellshotell, ndërsa ceremonia e ndarjes së bluzave do të bëhet mëngjesin e ardhshëm./L.P.-Liberale.al

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH